Независимо че дойде време за поредното посещение на надзорната тройка в Атина, мисията на Международния валутен фонд, Европейската централна банка и Европейската комисия отложи посещението си. Причината е, че гръцкото правителство още не е готово с крайния вариант на средносрочната фискална програма, която трябва да се приложи до 2014. В същото време закъснява тазгодишният пакет от мерки, който трябва да намали дефицита с около 1,8 милиарда евро до края на 2011.
И понеже нито една беля не идва сама, Националният статистически институт предупреди, че размерът на бюджетния дефицит ще бъде преразгледан и то не в положителна за социалистическото правителство посока.
Драматичната разлика в бюджетите на социално-осигурителните фондове, които представиха в действителност 900 милиона евро дефицит вместо 500 милиона излишък изигра лоша шега на държавното управление. Резултатът от тези разлики и други по-малки разминавания в харчовете на още няколко институции заплашват да преобърнат каруцата на оздравителната програма и да изстрелят дефицита от 9,6% от БВП на над 10% от БВП.
Надзорната тройка реши да отложи с няколко дни идването си в Гърция, докато правителството си изясни позицията по основни теми, свързани с икономическата политика в следващите три до четири години. В момента Министерството на финансите все още съгласува средносрочната оздравителна програма с останалите министерства, които пък от своя страна все още не са представили своите предложения за нея. И понеже Гърция е демократична страна и общественият диалог е задължителен (без значение дали ще даде резултат), а времето е разтегливо понятие по тези географски ширини, краен вариант на средносрочния оздравителен план още не е гласуван.
В същото време все още не са взети решения за нови източници на приходи или намаляване на разходите на 1,8 милиарда евро, поискани от двете основни институции - кредитори на Гърция.
Както изглежда Пол Томсън и компания са си взели поука от предишните си пътувания до Атина и този път са поискали от правителството да изпрати предварителен писмен доклад за нивото на изпълнение на програмата с реформи, за да са психологически подготвени за това, което ги очаква в Гърция при поредната им проверка. Според Нафтемпорики този доклад все още не е готов, така че и посещението на надзорниците се отлага засега.
В същото време Standard & Poor’s обявиха и очакваното понижаване на кредитния рейтинг на четири от най-големите гръцки банки. Националната банка на Гърция, EFG Eurobank, Alpha Bank и банка Пиреос отнесоха поредното понижение от оценителната агенция, като остават под наблюдение (CreditWatch) с негативни очаквания. Кредитният рейтинг в дългосрочен план на Националната банка на Гърция падна от ВВ+ на В+. Това неизбежно удари и дъщерната й банка в България "Обединена Българска Банка АД (ОББ) от ВВ на В+.
S&P понижи кредитния рейтинг на останалите три гръцки финансови институции EFG Eurobank, Alpha Bank и банка Пиреос от ВВ на В+ в дългосрочен план. Нови оценки на гръцките банки дойдоха два дни по-късно след понижаването на кредитния рейтинг на Гърция с два пункта тази седмица. Естествена реакция бе понижаването на оценката и на банките, основно заради продължителното влошаване на икономическите и оперативна среда в страната.