Снимка: e-freddo.blogspot.com
Четиридесет летища ще влязат в закона за оздравяване и преструктуриране на гражданска въздухоплавателна администрация в Гърция, които се очаква да донесат около два милиарда евро в дългосрочен план. Министерството на транспорта и инфраструктурата обяви, че държавните летища ща бъдат квалифицирани по два признака – обем на пътническия поток и географска позиция. В най-скоро време приключва описването на активите им, като ще последва и създаването на акционерни дружества, в които държавата ще е собственик на 100% от акциите. След това ще бъдат определени нужните промени, които трябва да се проведат във всяко от летищата или групата от летища в една компания.
Независимо, че компаниите, които ще се създадат ще са собственост на държавата, тяхното управление и стопанисване ще бъде отдадено на частни дружества, които ще имат миноритарен дял. Възможностите за разширяване, преустройство, поддръжка и експлоатация на летищата ще се предоставя на концесия на частници, от които публичният сектор очаква да дългосрочни взимания. Успешен пример за съдействие между държавния и частен сектор, който ще служи за модел за извършване на концесиите е столичното летище в Спата. Според данните от министерството договорите за концесия ще са гъвкави и ще включват клауза, която дава възможност за удължаване на срока за ползване, промяна на условията при нужда, както и фиксиране на стойността на летищните такси.
Министърът на транспорта и инфраструктурата Димитрис Репа подчерта, че частният инвеститор ще поеме управлението, разработката, поддръжката и експлоатацията на летищата, но на собствеността ще остане държавна. Двете летища, които няма да участват в тази програма са новото атинско летище „Елевтерос Венизелос” и летището до критския град Кацелио.
В същото време драмата около сливането на двете най-големи авиокомпании в Гърция Олимпик и Еджиан влезе във второ действие. След дълго и протяжно проучване на предложението , в началото на 2011 Европейската комисия по конкуренцията се произнесе против сливането на двете въздушнотранспортни дружества в един организъм. Това решение изглежда неудовлетвори шефът на Марфин Инвестмънт Груп (MIG) Андреас Вгенопулос и той обяви, че смята да се обърне към Европейския съд, за да оспори решението на комисията по конкурентността.
И докато двамата собствениците на Олимпик и Еджиан кроят планове как да постигнат предначертаната цел и да слеят двете компании, започнаха да разпределят вътрешните и външни дестинации. От Олимпик обявиха, че спират полетите от Атина до Виена, Брюксел и Лондон, като новата насока ще е да се засили присъствието на компанията в балканския район. Еджиян от друга страна държи сериозен дял от вътрешните полети и по-малък от външните, главно към други средиземноморски страни. Проблемът е, че в повечето дестинации от гръцка страна лети само една от двете компании и така цените на билетите поскъпнаха чувствително в последната година.
В този смисъл двамата евродепутати от Нова Демокрация Костас Пупакис и Георгиос Кумуцакос изразиха сериозна загриженост за „мълчаливото сливане ”, което двете компании извършват, независимо от издадения отказ от Брюксел. Евродепутатите внесоха запитване в писмен вариант в Европейската комисия до колко преструктурирането и разделението на пътните дестинации се вписва в рамките на лоялната конкурентост. Както и какви полезни практики може да се приложат, познати от опита на други страни, за да се запазят правата на потребителите и да се избегне монополизирането на въздушния транспорт в страната.
Еджиан и Олимпик заедно държат около 95% от обслужваните дестинации в Гърция и всичко сочи, че техните собственици няма да се откажат лесно от плановете си за „укрепване” на гръцкия въздушен транспорт. Очаквайте предължение.