Най-големият подвиг на правителството на ПАСОК ще бъде осъществяването на пенсионно-осигурителната реформа – докато „тройката” натиска за въвеждане на тежките реформи, министърът на заетостта Андреас Ловердос и министърът на финансите Георгиос Папконстантину се опитват да спасят парите на пенсионерите. „Наредбите са толкова строги, че няма да издържим на политическата цена” отбеляза член на правителството след многочасовото заседание на правителството вчера, на което министрите на ПАСОК обсъдиха стратегията, която трябва да следват.
Двамата министъри, върху чиито плещи лежи извършването на реформата вече не могат да мърдат и ще се наложи да се съобразят с указанията на „тройката”, така че да не пропаднат крайните преговори, които започват на 15 юни. Следващата седмица идват експертите на ЕС, Европейската банка и Международния валутен фонд и атмосферата в министерския съвет е тежка. Желанието на министър-председателя Георгиос Папандреу е крайният законопроект да бъде гласуван в края на месец юни, така че да не се остави за есента, когато започва и предизборния период за местните избори.
На заседанието на правителството стана ясно, че министрите ще настояват основната пенсия в размер от 360 евро да бъде дадена заедно с аналогичната пенсия, а не когато пенсионерът навърши 65-годишна възраст, както искат кредиторите на Гърция. Аналогичната пенсия ще е равна на 48% от получваната заплата. Ревизорите от „тройката” настояват основната пенсия да се финансира изцяло от бюджета и да се дава на 65-годишна възраст, дори ако пенсионерът има право да я получи на 60-годишна възраст. Министерство на заетостта ще предложи реформата да се приложи поетапно в срок от осем гоини, докато „тройката” настоява за тригодишен период за интеграция към новата ситуация.
Със сигурност ще важи 40-годишен стаж като условие за получване на пълна пенсия, но правителството в момента преговаря в тези 40 години да се включва отпуската по майчинство, военната служба, както и годините за получване на университетска диплома. Тези искания на правителството срещат силната съпротива от страна на международните кредитори.
В същото време синдикатите се опитват да открият вълшебната формула за сключването на новия Колективен трудов договор с тригодишна давност, който ще „бронира” трудовите права на работещите. Според предложението ще се търси начин да се увеличат заплатите косвено и поетапно в тях да бъдат интегрирани надбавките за отпуска и празници, които „бодат очите” на ЕС.