Снимка: нафтемборики
Премахването на забраната за движение на автомобили с дизелов двигател в област Атика и гр. Солун предизвика раздвижване на „замръзналия“ от месеци автомобилен пазар.
Министерството на околната среда, енергетиката и климатичните промени вчера отговори на първите реакции по темата, като обеща въвеждането на допълнителни мерки за намаляване на емисиите вредни газове и микрочастици, както и прилагането на „зелен пръстен“ в столицата.
Промяната е много важна за служебните автомобили, които изминават хиляди километри годишно. При частните автомобили ще има значение само за малък брой автомобили с голямо тегло и обем на двигателя, и естествено за тези, които изминават много километри – над 20 хил. на година.
Сега въпросът е, както подчертават фактори на пазара и екологични организации, да се засили контролът върху изгорелите газове, за да не се регистрира увеличение в емисиите на димни частици, което сега се забелязва при такситата и автобусите.
Новите законови рамки
По-конкретно, с изменението, гласувано преди два дни от парламента, се въвежда незабавното премахване на забраната за движение на автомобили с дизелов двигател в Атина и Солун.
От Министерството на околната среда съобщиха, че решението се базира на документирани изследвания и е взето в полза на обществения интерес и действителното опазване на околната среда. Допълнителните мерки, обсъждани с други министерства, включват засилване на контрола върху качеството на горивата, въвеждането на електронна система за проследяване движението на горивата, с цел да бъде преодоляна контрабандната търговия и прибавянето на примеси в горивата, както и да се ограничи движението на автомобилите, които замърсяват най-много.
В тези рамки се подготвя проект за Общо министерско решение, което ще засяга превръщането на съществуващата малка зона с „четни-нечетни номера“ в „зелена зона“, със следните основни характеристики:
- За автомобили под 2,2 тона:
Α. Свободно движение на всички автомобили в малката зона с „четни-нечетни номера“, при положение, че са с технология Euro V и следваща, и че емисиите им на въглероден двуокис са по-малко от 140g/km. Това важи и за електрическите и хибридните автомобили.
Б. Движение в зоната на автомобили с дата на първата регистрация преди 1990 г. само в дните и часовете, когато не важат ограниченията на зоната с „четни-нечетни номера“.
- Забрана за движение на товарни автомобили над 2,2 тона до 12 тона, с дата на първа регистрация преди 01. 01. 1992 г., в голямата зона с „четни-нечетни номера“.
- Забрана за движение на товарни автомобили над 12 тона, с дата на първата регистрация преди 01. 01. 1992 г., в област Атика, с изключение на магистралите Атина-Ламиа и Атина-Коринт, магистралите, които пресичат Атика, както и основните пътища за достъп до пристанищата в Пирея, Лаврио, Рафина и Елевсина.
Автомобилите, които ще могат да се движат свободно, ще получават специален зелен стикер. Предлага се правилата да влязат в сила от 1 май 2012 г.
Реакции
Депутатът от ПАСОК Спирос Кувелис в свое съобщение определи като недопустимо действието на оттеглящия се министър да премахне забраната за движение на автомобили с дизелов двигател.
WWF Hellas призова новото правителство да отмени незабавно посочените изменения, като обяви решението за „антинаучно“.
Предистория и сравнение с Европа
Мярката, с която бе забранено движението на автомобили с дизелов двигател в област Атика и гр. Солун, бе наложена през 1991 г. със закон и поради тази причина бе необходим отново закон за нейното премахване. Неотдавна стана ясно, че министърът на околната среда иска да въведе първо „зелената зона“ в Атина и след това да върне дизеловите двигатели в двата мегаполиса.
Георгиос Папаконстантину изглеждаше решен да премахне забраната веднага щом поеме Министерството на околната среда, тъй като Гърция е единствената страна в Европейския Съюз, в която съществува забрана за движението на автомобили с дизелови двигатели.
Следва да се отбележи, че днес в Гърция (с изключение на двата мегаполиса) се движат около 100.000 автомобила с дизелов двигател с нова и стара технология. Страната е единствената държава-членка на Европейския Съюз, в която е забранено движението на автомобили с дизелови двигатели в Атина и Солун, докато около 51% от регистрациите на автомобили в Европейския Съюз са за автомобили с такъв двигател.
А на реакциите срещу отмяната на забраната, свързани с незаконната търговия с горива, министърът отвърна с изравняване на акциза върху дизела за отопление и автомобилното гориво.
Въпреки това от името на автомобилните вносители председателят на Асоциацията на вносителите на автомобили Йоргос Василакис заяви, че при покупката на автомобил няма голяма полза от премахването на забраната за движение на дизелови автомобили.