Икономиката на Гърция през 2012 година ще се оформи като следствие на условията, при които страната ще получи новия спасителен пакет от 130 милиарда евро, отпуснат й от Международния валутен фонд, Европейската централна банка и Европейската комисия, но със сигурност рецесията ще продължи и ще е поне 3 на сто от БВП. Заключението е на Института за индустриални изследвания, който днес разпространи годишния си доклад.
Институтът предвижда ръст на безработицата, която догодина ще достигне 18,5 на сто. За тази година тя ще се оформи около 17,3 на сто. В годишния доклад на организацията се отчита и ефектът от доброволното участие на частните кредитори в опрощаването на гръцкия дълг, което наистина от една страна ще намали разходната тежест в годишния бюджет, но от друга ще създаде огромни затруднения на осигурителните каси, които масово купуваха в миналото гръцки държавни книжа.
Междувременно изпълнителният директор на Агенцията по приватизация Костас Митропулос сигнализира, че амбициите на представителите на надзорната тройка за агресивно раздържавяване в следващите месеци не са реални, защото липсва какъвто и да било инвеститорски интерес. Както е известно кредиторите на Гърция настояват тя да приватизира 28 предприятия на стойност над 10 милиарда евро още в рамките на 2012. Според Костас Митропулос приходите от приватизация няма да надминат 2,2 на сто от БВП, т.е. ще се движат между 4,6 и 4,7 милиарда евро.
През отиващата си 2011 гръцката държава е успяла да събере от приватизация само 1,9 милиарда евро. Първите седмици на 2012 ще са по-успешни, защото тогава ще завърши приватизацията на атинското летище Елефтериос Венизелос и на държавния тотализатор. Изпълнителният директор на Агенцията по приватизация характеризира отношението на инвеститорите към гръцката приватизационна програма като “вцепенени и крайно предпазливи”. Банките били готови да отпускат кредити само ако те имат ипотека в троен размер. Т.е. банката дава 1 милиард евро кредит срещу ипотекирана недвижима собственост за 3 милиарда евро.
Луксозните недвижими имоти в големи градски центрове, които бяха включени в последния момент в програмата също не са предизвикали интерес сред инвеститорите. Още по-лошо е положението с държавните компании, листвани на Атинската борса. Заключението на Костас Митропулос е, че забавянето на приватизационната програма не се дължи на технически трудности, а на лошата пазарна конфигурация в момента. На този аргумент обаче представителите на надзорната тройка имат готов отговор - за тях единственото решение е вдъхновеният от Ангела Меркел план Еврика, разработен от консултантската компания Roland Berger. Той предвижда да се създаде фонд от гръцки държавни предприятия и недвицими имоти на стойност 150 милиарда евро, който да се управлява от Европейския съюз.
Днес гръцката държава продаде нов пакет краткосрочни полици на стойност 1,3 милиарда евро, за да покрие най-спешните си нужди. Лихвата се оформи на 4,68 на сто - с 0,05 на сто по-висока от последния търг преди няколко седмици. Падежът на полиците изтича след 13 седмици.