Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Причината за пътните катастрофи в Гърция е безразсъдието на водачите

12 Юли 2011 / 18:07:27  Анастасия Балездрова
2554 прочитания

 

В Гърция летният сезон е най-наситен с пътно-транспортни произшествия. Всяка година страната плаща кръвен данък на асфалта с хиляди жертви. Немалко участници в движението пък успяват да се спасят, но прекарват останалата част от живота си в инвалидна количка. За причините, които предизвикват многото катастрофи по гръцките пътища и начините за тяхното намаляване GRReporter разковаря с Тасос Маркуизос, известен като Яверис – легендарния гръцки рали шофьор, който посвещава голяма част от времето си в лекции за безопасността на движението и какво трябва да промени в себе си всеки човек по отделно, за да я достигне.

Кои са основните проблеми, които отчитате в поведението на шофьорите?

Проблемът е един-единствен. В Гърция, както и в повечето страни, ако попиташ от най-отговорния до най-безотговорния шофьор или пешеходец кои са причините за пътно-транспортните произшествия, които впрочем се споделят и от КАТ отговорите са високата скорост, преминаването на червено, неспирането на знак Стоп, шофирането след прием на алкохол, изпреварването на завой без видимост, карането на мотоциклет без каска и т.н. Това е погрешно.

Това не са причини, а симптоми. Причината е в безразсъдието, защото само един неразумен човек преминава на червено, кара в пияно състояние и убива семейството и самия себе си. Когато не поставяш правилната диагноза, която е глупостта и следователно трябва да образоваш, информираш, направиш съпричастни хората и да събудиш тяхната съвест, а се опитваш да разрешиш проблема с откъслечни мерки за симптомите на проблема не само не го разрешаваш, но и допринасяш за неговото прикриване. Това е като да те боли стомаха и да не отидеш на лекар, а да пиеш едно обезболяващо хапче. То намалява болката, но след пет часа тя се появява отново. Това продължава, а лекарството не само помага временно, но и прикрива причината, която е ракът.

Същото нещо важи и за катастрофите. Ако системата, гражданите и държавата не разберат, че нямаме достатъчно изразена съвест за най-важните и ценни неща, които са нашият живот, семейство и деца и повтарят същите грешки всеки ден, само защото са свикнали така достигаме до хроничната глупост, за която вече споменах. Следователно трябва да обявим война на тази глупост. И тя може да бъде преборена само чрез обучението на ума.

В какво може да се състои това обучение?

Решенията са много прости. Първото е пробуждането на съзнанието на хората, да ги направим съпричастни към проблема чрез обучение и информиране. Това можем да го постигнем днес с нашите деца в дома и чрез медиите. Може да стане с показването на шокиращи видеоспотове, на които всеки човек може да види как най-ценното нещо – човешкият живот може да се загуби от едно недомислено действие. Че това може да засегне неговия дом и семейство по най-трагичния начин с един ковчег или инвалидна количка. Да се виждат резултатите от грешките на видеоматериали, които бяха показани в западна Европа през последните 40 години и доведоха до впечатлително намаление на пътно-транспортните произшествия. Особено в северна Европа и страни като Швеция и Финландия те намаляха в процент над 95 на сто. Средно за Европа намалението е в рамките на 50 на сто, а в Гърция продължава да има увеличение от 60 на сто. Разбирате, че първото, което страната трябва да направи е да въведе успешните методи за повишаването на вниманието на хората. Децата също трябва да гледат тези видеоматериали, но най-вече техните родители, за да могат да станат добри примери за тях. Защото възпитанието става вкъщи и после се предполага, че продължава и усъвършенства в училището. Там също липсват подходящо обучени учители и педагози, които да обучават учениците както биха го направили със своите деца.  

Следващото решение са добрите пътища. Държавата трябва да построи такива пътища, които да „прощават” грешките на шофьорите и да ги предпазват. В много случаи катастрофите се причиняват от грешни движения, а не от агресивността на водачите. Ако например на пътя Коринт – Патра, който е много опасен и няма предпазна мантинела по средата направя грешката да навляза в отсрещното платно ще ви убия. Същото важи и за пътищата в градовете. Трябва да се построят всички необходими детелини, кръстовища и да се постави всичко, което помага на хората да се предпазват един от друг.

Категории: Обществопътно-транспортни произшествиякатастрофикултура на поведение по пътищата
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus