Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Пристанище Пирея и турската граница на Гърция са парадните порти на амбулантните стоки за Европа

10 Март 2011 / 19:03:43  Виктория Миндова
2828 прочитания

Пристанище Пирея и турската граница са двете основни точки в Гърция, от където влизат нелегалните продукти разпространявани на местния и европейския пазар. Само за 2009 година разпространението на нелегално внесени стоки в Гърция е заело 20 на сто от нелегалната търговия в цяла Европа. В страната амбулантната търговия има оборот поне 25 милиона евро и лишава държавата от приблизително шест милиона евро данъци.

Данните бяха обявени от президента на Атинската търговско-индустриална камара Константинос Михалос, който представи пред журналисти план за борба с незаконната търговия със стоки и продукти. Той предложи всички държавни институции, които отговарят за развитието и контрола над търговската дейност в страната да отделят свои служители, за да се създаде една нова организация за борба с вноса и разпространението на контрабандни стоки.

Ако не се укрепи митническия контрол и не се улеснят процедурите на граничната полиция, митниците, данъчните служби и останалите органи, отговорни за законния внос и търговия на стоки и продукти в страната, ситуацията няма да се промени, подчертава бизнесменът.

„В момента системата е толкова утежнена, че дори ако се подаде сигнал за склад или камион с незаконно внесени стоки в страната, на отговорните институции им трябват между два и три работни дни, за да изпратят контролна група. За това време, както разбирате, никой не чака да го хванат с необмитени стоки например”, каза специално за GRReporter Михалос. Той обясни, че процедурата не е сложна и изисква единствено преструктуриране на нормативната уредба, с което да се установи дейността и функциите на новата служба. Кадрите са вече налични и няма да се наложат нови назначения в държавния сектор, защото правителството просто ще пренасочи служителите от различните министерства към новата организация. Тя ще действа не само по граничните райони, но и вътре в страната, където става разпространението на нелегалните стоки.

През 2010 полицията проведе няколко масирани акции, с които се конфискуваха нелегално внесени стоки като дрехи, обувки и чанти за милиона евро. Само в една от акциите през декември миналата година, дни преди коледните празници общинските полицаи с помощта на частни лица откриха огромен склад в сърцето на Атина с над два милиона нелегално внесени продукта.

Като първата стъпка от камарата са пуснали рекламна кампания по всички национални телевизии, която призовава потребителите да не купуват стоки от търговците по улицата, които нямат разрешение за дейност. В нея се описват преките и косвени последствия от поощряването на незаконната търговия. Обикновените магазини не могат да устоят на нелегалната конкуренция на амбулантната търговия. Те имат задължения да плащат данъци, наем, режийни разходи, заплати, осигуровки и други подобни задължения, от които търговците на черно са освободени.

В рекламния спот се споменава, че нелегалната търговия допринася за загубите на работни места, за „обедняването” на социално-осигурителните фондове и за фалита на малките търговци, които са най-уязвими на сътресенията на пазара. Призивът на рекламната кампания е: „Амбулантната търговия остава жертви - Безработни, фалирали магазини, експлоатация на незаконен труд без осигуровки, черни пари, никакви приходи за социалните фондове. Не подкрепяйте незаконната търговия чрез покупките си”.

Всички жители и гости на Атина са виждали познатата картината с разпънатите чаршафи из градските улици, на които са „изложени” от фенерчета и мултиотверки до чанти-имитации на известни марки като Долче Габана или Луиз Витон и други дрехи аксесоари. Хората се изкушават да купуват тези стоки, независимо, че са с неизвестно производство, съмнително качество и може би някои от тях вредни за здравето, защото им се струва, че цената е изгодна. Поговорката „Не съм достатъчно богат, за да купувам евтино” може да се окаже също мото на кампанията срещу амбулантната търговия.

Обикновено търговците на амбулантните стоки в Гърция са нелегални емигранти, които търсят всякакъв начин за прехрана. Според гръцките бизнесмени те са последното колело на машината, която движи нелегалната търговия и властите трябва да потърсят вносителите и продавачите на едро.

Категории: ИкономикаПазари нелегална търговия Гърция амбулантни стоки Пирея
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus