Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Призивът на Нова демокрация за предоговаряне на Меморандума стана неприложим

29 Октомври 2011 / 18:10:36  GRReporter
1558 прочитания

«Какво да празнуваме? Това не е победа за страната. Къде видяха големия шанс? Полезен ли е този договор?». Такава е реакцията на лидера на Нова Демокрация Андонис Самарас, съдържаща първоначалната му оценка на договора от срещата на върха за „окастрянето“ на гръцкия дълг.

В четвъртък сутринта Андонис Самарас проведе множество телефонни разговори с основните си близки сътрудници.

В телевизионно изявление г-н Самарас коментира остро новия договор, като набляга на небходимостта от запазване на националния суверенитет.

«Цикълът за това правителство се затвори», каза той, като с това свое изказване посочи пътя към предсрочни избори, искане, което ще бъде основно за Нова Демокрация през следващия период, съчетано с прогнозата за „още 9 години бедност“.

Очаква се лидерът на Нова Демокрация да стигне до преразглеждане на стратегията си, тъй като обстоятелствата са се променили след решението за „окастрянето“ на дълга.

Самият той продължава да отстоява позицията си, че ще гласува срещу новия договор за заем, но както казват редица „сини“ функционери, вече се оформя стратегическа политическа безизходица за Нова Демокрация. И това е защото основният политически лозунг на най-голямата опозиционна партия за предоговаряне отслабва. На практика г-н Самарас е изправен пред свършен факт, тъй като договорът обезсмисля основното му предложение за предоговаряне на меморандума.

«Винаги има място за предоговаряне», казват в ръководството на Нова Демокрация и отричат това предоговаряне да е неприложимо. «Тъкмо обратното, след орязването става по-наложителна от всякога необходимостта от възстановяване на икономиката, за да има първичен излишък», това е позицията, която поддържат от централата на партията.

Един внимателен преглед на действията, изявленията и позициите на г-н Самарас показва, че лидерът на Нова Демокрация се е погрижил от доста навреме да ограничи обсега на едно бъдещо предоговаряне до отделни елементи на решението, което ще бъде наложено на Гърция.

Самарас непрекъснато твърди, че ако спечели изборите, няма до оспори целите, поставени от кредиторите на страната, нито основните насоки, които са очертани. Затова и в изявлението си преди два дни той постави като приоритет възстановяването на икономиката, за да бъде създаден първичен излишък.

«Да погледнем и дребните букви», казва близък сътрудник на Самарас, като набляга особено на «мътните» моменти в договора. В «синия» икономически щаб, въпреки признанието, че това е важно решение на Европейския Съюз, продължават да твърдят, че в него не става дума изобщо за възстановянане на икономиката. За някои членове на Нова Демокрация, макар че не са го заявили публично, решението на срещата на върха е един вид «превантивен координиран фалит», какъвто се случва в Улугвай през 2003 г., когато Международният валутен фонд налага контролиран фалит. «Опасението беше да не станем Аржентина, а в крайна сметка избраха да ни направят Уругвай и Еквадор», отбелязва функционер на Нова Демокрация, като подчертава, че просто в случая с Гърция не е имало прекратяване на плащанията, а «фалит в рамките на еврото». «Трябва да има промяна в политиката, за бъдат създадени условия за възстановяване», посочват опитни партийни функционери, които се страхуват от вероятността следващият етап да бъде излизане от еврозоната, нещо, което никой не иска да се случи.

Позицията на Андонис Самарас, който настоява, че «детайлите правят разликата» – е, че жизнеспособността на дълга зависи не само от орязването, станало неизбежно заради политиката на правителството, но и от създаването на високи дългосрочни излишъци и високи темпове на икономически растеж.

Г-н Самарас поставя особен акцент на въпроса за опеката, тъй като в случай, че неговата партия победи на евентуални избори, няма да има свободно поле за действие.

Поради тази причина в Нова Демокрация твърдят, че едно е техническата помощ, и съвсем друго преотстъпването на решаващи правомощия, като отбелязват, че «решения, които поставят над едно правителство други фактори, са антидемократични и неприемливи».

На практика те не са против продължителния надзор на гръцката икономика, и без това подобен имаше за известен период от време и при правителството на Константинос Караманлис. «Няма да позволим да станем протекторат», заявява Хрисантос Лазаридис, близък съветник на Самарас. Във всеки случай при съществуващите обстоятелства Андонис Самарас не възнамерява партията му да гласува „за“ новия договор, дори и ако за това са нужни 180 гласа, тъй като смята, че той обвързва страната за дълги години и следователно следва да се постави на обсъждане от гръцкия народ.

«Последвайте пътя на Ирландия»

Очаква се в следващите дни и седмици Европейската Народна партия да упражни сериозен натиск върху Нова Демокрация, така че най-голямата опозиционна партия в Гърция да демонстрира консенсус и да гласува „за“ новия договор.

Категории: Андонис Самарас Нова Демокрация реакция орязване на дълга национален суверенитет
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus