Пет плюс една големи промени готви министерството на вътрешните работи, които ще разчистят критериите за сключване на договори за работа в държавния сектор в Гърция. Това е амбицията на министър Янис Рангусис и неговия екип, които са определили датата 1 декември за старт на промяната.
Министърът на външните работи реши да замрази сключването на договори за работа в държавния сектор (Министерства, организации и т.н.) дотогава, което ще важи и за местата обявени от 4 октомври насам, а не само за тези, които е било планирано да бъдат обявени до 1 декември 2009 г. Целта е през месец ноември да бъде подготвен нов закон, който ще изравни критериите и се предполага, че ще е по-справедлив от предишния закон, тъй като ще се отчита критерии като стаж, университетски дипломи и социални критерии.
Установено е, че до момента ролята на дипломите при избора на кандидатите е незначителна, заяви министър Рангусис, който подчерта, че същевременно неговият екип ще преразгледа и обсъди в дълбочина социалните критерии. Например, до момента един докторант е получават едва 300 точки за това, че е направил докторантура, а един служител с трудов тсаж от пет години е получават 452 точки.
Основните промени, които ще бъдат направени в новия закон за работните договори са:
- отменя се интервюто с кандидатите за работа в държавния сектор. Интервю ще се провежда единствено за позиции свързани с научна работа в специални категории
- отменя се правилото, че работещите на временен договор и практикуващите получават 50% отгоре като стаж, което е важало до 31 декември 2010 г. Стажът според новата система ще се изчислява по един и същи начин както за работещите в частния сектор, така и за тези от държавния.
- забраняват се всички договори за конкретна работа/проект. Тзи тип договори за позициите, за които е необходимо да бъдат наети хора за сезонна работа или за друга непостоянна работа, се заменят с трудови договори за определено време, които обикновено не надвишават периода от осем месеца.
- отменя се даването на допълнителен процент стаж за специални категории кандидати като многодетните и завърналите се репатрирани. На многодетните до момента са били давани 20% от местата във всеки конкурс, на тридетните – 10%, а за репатрираните – 5%. Тези кандидати отсега нататък ще получават бонус точки, но няма да има специален процент места в конкурсите запазен за тези кандидати.
- повече точки ще получават и кандидатите, които имат магистърска степен или докторантура, знаят чужди езици и т.н. Целта на новата система на точкуване е да докара в държавния сектор хора, които са завършили висше образование и имат повече качества, така че да смени лицето на държавната администрация.
- Всички кандидати за работа в държавния сектор ще минават през Висшия съвет за избор на персонал. В задълженията на ВСИП ще бъде и изборът и наемането на служители за непълен работен ден и на служители на трудов договор за определено време.
От своя страна работещите по програми за практика т.нар „стажантски програми” вчера протестираха пред парламента с искания да ги наемат на постоянни договори, тъй като на 12 ноември на много от тях им изтичат договорите. В този тип програми в държавния сектор са наети около 30 000 души и повече от 15 000 са с договори за определено време. Ако протестите продължат проблеми ще бъдат усетени остро в секторите на държавните услуги, в осигурителните каси, в болниците и по общините.