Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Противоречиви информации за хода на преговорите с кредиторите

15 Октомври 2012 / 20:10:34  Виктория Миндова
1047 прочитания

Сериозни проблеми в преговорите с международните кредитори създава упоритостта на гръцкото правителство да не ореже допълнително разходите за лекарства, сочат последните информации за развитието на преговорите. Драмата, която се разиграва вече повече от месец между гръцкото държавно управление и надзорната мисия на Международния валутен фонд, Европейската комисия и Европейската централна банка влезе в нов етап. Кредитори и правителство продължават да не могат да се разберат за крайния пакет от мерки и това е принудило надзорниците да поставят ултиматум.

Малко след седем и половина вечерта в понеделник излезе информация от кръговете на здравното министерство, че надзорниците отказват да изплатят пълната сума на следващия помощен транш, ако правителството не въведе всички съкращения свързани със списъка за безплатни лекарства.

Десет минути по-късно високопоставен представител на здравното министерство заяви пред журналисти, че преговорите вървят отлично и в най-скоро време всички отворени теми ще бъдат приключени. “Ние сме най-силното министерство, няма проблем с кредиторите”, заяви уверено пред GRReporter представител на ресорното министерство.

Според същия източник фискалната консолидация в здравния сектор за следващите две години ще достигне 950 милиона евро. Нововъведенията в здравната система ще задължат осигурените да плащат 30% от терапията си в частните клиники, които имат договор с Националната здравна организация. Освен това с навлизането на генеричните лекарства на гръцкия пазар, министерството ще покрива стойността на най-евтината марка от един медикамент, а осигурените в земеделския фонд ще имат и допълнително съкращение в правото на ползване на безплатни лекарства.

Министърът на здравеопазването Андреас Ликоредзос и министърът на държавната администрация Андонис Манитакис присъстваха на многочасовата среща с кредиторите, но консенсус все още няма. Ликоредзос и Манитакис управляват двете ключови министерства, които трябва да въведат решаващи за съкращаването на бюджетните разходи реформи.

Ръководителите на кредиторската мисия Пол Томсън от Международния валутен фонд, Матиас Морц от Евроейския съюз и Клаус Мазух от Европейската комисия останаха в офиса на финансовия министър Янис Стурнарас над седем часа. Министрите от правителството на Андонис Самарас влизаха и излизаха от преговорите смутени. По всичко личи, че Гърция няма да е готова с крайния пакет от мерки до срещата на лидерите на Европейския съюз в четвъртък 18 октомври. Очакванията са, че ще се свика извънредно събрание на финансовите министри от еврозоната, за да се вземе решение за гръцкия въпрос. На нея ще се обсъди отпускането на помощта от 31,5 милиарда евро и ще се даде евентуално разрешение за удължаване на оздравителната програма с още две години.

Високите разходи в Националната здравна организация и нуждата от уволнения в държавния сектор са двете теми, които срещат най-сериозен отпор в гръцките политически среди. Публичната администрация и здравеопазването затрудняват най-много приключването на преговорите между Гърция и надзорната тройка. Слуховете, които се въртят в журналистически среди в Атина са, че надзорниците няма да се отстъпят. Дори да се намери общ път по темите засягащи здравния сектор, преговорите няма да приключат преди правителството да поеме официално задължение да уволни служителите в държавните организации, които са определени за закриване. Въпреки това, общественото обсъждане на съкращенията в публичната администрация остава табу в Гърция.

Междувременно Институтът за търговски и индустриални изследвания (IOBE) излезе с тримесечния доклад за развитието на гръцката икономика. Предвижданията на института са, че 2012 ще завърши с рецесия 6,6%. Безработицата за тази година ще бъде 24,2%, като дългогодишните безработни (над три години извън трудовия пазар) са 60% от всички безработни в страната. От института отбелязват, че средният процент на дългогодишно безработните установен в Европейския съюз е 47%. Спадът в потреблението в страната в сравнение с 2011 е 8,5%, но въпреки това има инфлация от 1,5%. Анализаторите от института отбелязват, че преговорите с надзорниците се бавят твърде много, което постава на изпитание гръцката икономика.

Категории: ИкономикаПазари тройка преговори фискална консолидация Гърция криза здравеопазване
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus