Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

"Радост от Бога" са българските туристи в Гърция

05 Юни 2010 / 17:06:07  Виктория Миндова
1455 прочитания

Нови възможности за инвестиции и туризъм изгряват на хоризонта на Балканите след тристранната  среща на туроператори от България, Гърция и Турция в луксозния туристически комплекс Порто Карас на Халкидическия полуостров. „В новите икономически условия Гърция, Турция и България могат да си съдействат в областта на туризма като туроператорите изготвят един нов тип туристически пакет, който ще предлага почивки в български зимни курорти на промоционални цени за летуващите в Гърция и Турция през годината,” това беше предложението на генералния директор на българския спа и ски комплекс Вихрен Палас в Банско.

1,6 милиона българи или 32% от населението са посетили Гърция през 2009 година, което се определя българските туристи в Гърция като „Радост от Бога” особено в период на криза. Това бе изказването на председателя на българо-гръцката търговска камара Панайотис Куцкус, която организира първия гръцко-българо-турски туристически форум в Халкидики. Целта на форума е да се установят нови бизнес връзки между туроператорите в трите страни за изграждането на една обща платформа за поощряването на балканския туризъм и икономическо развитие.

Интересът на Гърция към България е голям. Не само защото България очаква да усвои 12 милиарда евро инвестиции отпуснати от програмите на  Европейския съюз, но и защото предлага един млад развиващ се пазар, който действа на принципите на свободната конкуренция. Панайотис Куцикус подчерта, че България е стабилна държава, която има всички условия и предпоставки за извършване на успешна бизнес дейност. Той даде пример с личния си бизнес, който успешно се развива в последните 16 години. Той подчерта полезните практики в политическия живот на страната с броя на държавните служители, които са 145 хиляди в България, а над един милион в Гърция. България е модерна страна, в която се развиват около 2000 гръцки бизнеси. Има високо качество на туристическите бази в страната и всички перспективи  да се развива в бъдеще. От друга страната около 815 хиляди гърци са посетили България, половината от които са били туристи, а другата част гърци с бизнес интереси в страната.

Панайотис Куцкос заяви, че през 2009 година само 109 хиляди турци са посетили  западната си съседка. Освен някои политически теми, които засягат и двете страни, друг основен проблем е и визовият режим за турски граждани. Това спира туристическия поток към гръцките острови и курорти и лишава Гърция от допълнителни приходи. Куцкос подчерта, че една съседна страна като Турция с население, което надвишава 80 милиона души дава много по-големи възможности за развитие на туристическия обмен от този днес, но затова се изисква и политическа воля.

Медицинският туризъм е едно ново явление, която е посветено на търсенето на медицинска услуга на високо ниво, но на по-достъпни цени. За него говори бившият заместник-министър на здравеопазването и президент на компанията за допълнително здравно осигуряване „Надежда” АД Валери Цеков. Услугите в здравеопазването могат да дадат както балнео-санаториумите за хората в добро здраве, така и търсенето на реални медицински услуги, като хирургии, прегледи и др. Държавните системи за здравно осигуряване вече показват своят неефективност, услугите стават все по-скъпи и все по-недостъпни. Това дава възможност за бързо развитие на тази нова услуга, приходите от която днес формират е само 2,5% от общия туристически оборот, но в следващите пет години този процент се очаква да се удвои. Той даде пример, че вече съществуват договори на правителствено ниво като САЩ с Индия, Обединените арабски емирства с Куба и тн. Валери Цеков  подчерта, че днес почти няма здравен фонд в Европа, който да няма тежък дефицит. Това осигурява нова пазарна дупка или с други думи пазарна възможност за нови печалби. Структурата и кадрите са налице в България и в останалите Балкански страни. Но трябва да се създадат практически продуктите и пакетите, които ще се предложат на туристическия пазар, след което ще започне и популяризирането им. Според бившия заместник-министър на здравеопазването рекламата има много голямо място в успеха на тази инициатива, която може да донесе допълнителни приходи на Балканските страни. В България от 2004 години се правят първи стъпки чрез основаването на административна регулаторна рамка, в която да се развие медицинския туризъм.

Представителят на Гръцката туристическа организация Алексис Хаджидакис представи новите тенденции и приоритети на гръцкото правителство, което иска да засили интереса към природно съобразния туризъм и да повиши на конкурентостта. Различният тип туризъм – почивен, медицински, природо съобразен, религиозен и др са в основата на програмите за икономически растеж на Министерството на туризма и културата в Гърция. Държавният и частният сектор трябва да започнат да си съдействат в по-голяма степен , така че да възвърнат конкурентостта на гръцкия туризъм.

Алексис Хаджидакис  заяви, че 70 милиона евро ще бъдат отпуснати от Министерството на финансите чрез програмите за икономически развитие за 2010 година. Новите програми отпускат за алтернативния и природосъобразен туризъм 250 милиона евро. Това е нов за Гърция тип туризъм, който ще привлече нов интерес към страната, както и нови инвестиции.

 

Категории: ПътешествияИкономикаПазари туризъм
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus