fyly.gr
Собствениците на яхти под наем масово напускат Гърция, за да пренесат своя бизнес към Турция и Хърватия. В резултат на това приходите на гръцките пристанища са се намалили с около шест милиона евро, а отупвалите от тях яхти достигат почти 20 на сто. Високите данъци и спада в туризма накара бизнесмените от морския сектор да емигрират с дейността си към по-приятелски настроени предприемачеството страни. Разкритието е на председателя на Съюза на собствениците на яхти Антонис Стелиатос, цитиран от Вима.
ьСпоред него от 2010 година над 100 яхти са намерили ново пристанище, но все още не са сменили флага. Пред Катемерини той заяви, че резервациите на яхти с екипаж за лятна почивка са намалели с 80 на сто в сравнение с миналата година и перспективите за новия сезон не са розови. Бреговите ивици на конкурентните средиземноморски страни са по-големи, което също се оказва в минус за Гърция. Тя има 16 хиляди километра брегова ивица, докато Хърватия например я надминава значително с 117 хиляди километра.
Спада в оборота е оставил над 3500 туристически корабчета и яхти на сухо, а други дори са иззети от банките, защото без клиенти предприемачите нямат приходи и не могат да си покриват задълженията към финансовите институции. Бизнесмените, които все още държат главата над водата, образно казано няма да се поколебаят да сменят и флага, ако новите по-високи данъци се приложат и за морския туризъм. Началото на свиването на този пазар, както на много други е през 2008 година, когато търсенето рязко е спаднало с около 50 на сто.
Днес само от 20 на сто от туристическите яхти имат работа, в сравнение с периода преди последната световна криза. Морският туризъм носи почти четири процента в общия приход на туризма в гръцката икономика, който е приблизително 18% от БВП. Антонис Стелиатос оценява, че лошият имидж на Гърция в световните медии е наранил сериозно туризма на страната. „Във всички демократични страни се провеждат стачки и протести”, казва бизнесменът и добавя: „това не означава, че страната не е безопасна”.
Верижната реакция на кризата не пропусна да удари заетостта, която в сектора на морския туризъм е достигнала 40% или около 1200 моряци, от общо 3150 заетите. Независимо, че безредиците в северна Африка се оказаха манна небесна за хотелиерите в Гърция, същото не може да се каже и за собствениците на съоръжения за морска анимация. От Асоциацията на собствениците на яхти под наем казват, че Египет и Тунис никога не с имали силен морски туризъм и яхтинг. Така че, пренасоченият туристически поток от тези дестинации предпочита да се забавлява на сушата.