Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Развитие в икономическите връзки между Гърция и Турция след Хелзинкския договор

17 Декември 2009 / 03:12:03  GRReporter
787 прочитания

Когато се говори за гръцко-турски отношения, хората се разделят на две категории – оптимистите и песимистите, а за Турция се мисли като за предизвикателство – някои виждат възможности от развитието на отношения и от интегрирането й в ЕС, а други – опасности, заяви проф. Теодорос Кулумбис по време на кръгла маса на тема „10 години след Хелзинки: перспективи за гръцко-турските връзки”. Събитието бе организирана от Гръцката фондация за външна и европейска политика (ЕЛИАМЕП) в Министерство на външните работи. В него участваха доц. Йоанис Григориадис от турския университет Билкент, Ставрос Лигерос журналист в „Катимерини”, Танос Докос директор на ЕЛИАМЕП и доц. Ангелос Сиригос от атинския университет Пандио.

Въпросите за политиката на Турция спрямо Кипър и турското малцинство в Тракия, икономическите връзки и нарушаването на границите във въздушното и водното пространство между двете страни бяха нашироко обсъдени като главните теми, когато става дума за гръцко-турски връзки.

Решението в Хелзинки се взима малко след като в гръцкото посолство в Найроби е открит лидерът на кюрдите Абдулах Одзалан, който е предаден на турските власти по срамен за Гърция начин. Вследствие на това Турция и Гърция влизат в период на заскрежени отношения, които след земетресенията в региона и изпращането на спасителни мисии от всяка от двете страни в другата се пооправят и така стигаме до договора подписан в Хелзинки през 1999 г., разказа предисторията на Хелзингския договор доц. Ангелос Сиригос.

Самото решение в Хелзинки се гради на два пилона – Кипърски въпрос и решението на различията на Турция с нейните съседи. Заради Хелзингския договор Кипър е приет в ЕС през 2004 г., а другата част от договора задължи Турция да реши проблемите си със своите съседи, а ако не успее да се споразумее с Гърция, то тогава те трябваше да прибегнат към Европейския съд в Хага.

Оттогава всичко е коренно променено, а интеграцията на Турция в ЕС вече е нежелана от Германия и Франция. Въпросът е, че никога досега не се е провеждала дискусия какво означава Турция да влезе в ЕС, отбеляза г-н Лигерос. Горещите теми засягат свободното движение на хората и силата на гласа на Турция в сравнение с останалите страни членки. "Казват, че докато дойде момент да влезе в ЕС Турция ще се е опитомила, но нека тези които го казват да бъдат най-строгите й рефери по стъпките на европеизацията", заяви Ставрос Лигерос.

Турция разбра, че за да стигне до Европа трябва да реши местните си разногласия, тя доби вътрешна мотивация и Гърция реши, че е в нейна полза тази европейски ориентирана Турция, а не разкъсвана от фундаменталисти, заяви и доц. Йоанис Григориадис. Според него има три насоки, в които са се подобрили отношенията между двете страни и това са:

- Икономическите връзки – търговският обмен е достигнал до 2,5 млрд. долара през изминалата година, а гръцките инвестиции в Турция са около 6 млрд. долара.

- В сферата на енергетиката – план за прокарването на тръба за природен газ. Досега са гледали как да се прескочат една друга, докато сега тръбата ще минава през двете страни.

- Движение на хора – по-активен обмен на студенти и знание, което влияе в полза на борбата срещу предразсъдъците и невежеството от двете страни

Доц. Григориадис обясни, че Гърция може да подобри връзките си с Турция в още насоки като например:

- необходимо е да уважава решенията на Европейския съд за човешките права във връзка с малцинството в Тракия

- да прояви силна политическа воля за борба с предразсъдъците

- факт е, че около 1 млн. гърци всяка година посещават Турция, а обратното не се случва, защото не го позволява визовия режим. Това, което може да направи Гърция е да позволи на притежателите на зелени паспорти, които са държавни служители и преподаватели в университети да пътуват без визи.

От своя страна на Гърция не й е лесно да провежда външна политика, нито пък може да очаква дипломатическа подкрепа, след като миналата година всички са се питали дали декемврийските демонстрации няма да подпалят наново демонстрациите във Франция или да заразят и останалите европейски градове, а тази година се питат дали Гърция е трябвало да влезне в ЕС, каза Танос Докос. Но за Гърция е от полза тази европеизирана Турция и не е добре да играе ролята на лоша и да остави зад нея да се крият Франция и Германия, тъй като тази тактика може да доведе само до загуби.

Категории: Политика
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus