Трийсет и шест железопътни маршрути са прекратени от началото на юли тази година в Гърция, като повечето от тях са в районите на северна Гърция и Пелопонеския полуостров. Причината е гигантският дълг, който компанията е натрупал през последните години. Според специалисти от гръцката TRAINOSE само от линиите Коринт - Триполи и Патра - Пиргос - Каламата държавата губи 4,5 милиона годишно.
Историята на гръцките държавни железници може да се окаже доста показателна за цялостната ситуация на гръцката икономика. Държавното предприятие-монополист в областта на железопътния транспорт отбелязва годишен дефицит от един милиард евро вече повече от десетилетие. Общата сума на липсите достигат до 3,6% от БВП на и ако правителството и по-точно Министерството на инфраструктурата и транспорта не прибягнат до радикални промени в начина на управление и работа в дружеството, този показател само ще расте на горе.
Според публикация в гръцкия вестник Етнос скандални сделки и корупционни практики години наред са източили милиарди евро от държавното дружество, което днес издъхва под товара на големия си дефицит. Анонимен представител на Министерството на инфраструктурата и транспорта разказва за поредица от незаконни сделки с недвижими имоти на железницата, които са били отдавани на безценица, за покупка на несъществуващи вагони и за бракуване на други такива без нужната документация. Един от примерите за неефективността на управлението на недвижимите имоти на железниците е случаят с сгради К1 и К2 в Триясио. Двете халета са били построени в началото на 2004 година, за да приютът поддръжката на влакови части и съоръжения. Общата стойност на инвестицията била около 20 милиона евро. В средата на годината железниците отдават за 12 месеца помещението К1 на организацията „Атина 2004”, което се разпростира на 20 хиляди квадратни метра площ с годишен наем от 4,2 милиона евро. От 2006 година насам двете сгради са били отдадени на частни фирми, които ги ползват за складови помещения. Месечният наем, който частните лица плащат е само 100 евро под предлог, че компаниите са наели само 20 квадратни метра от халето, независимо, че всъщност използват цялата площ на помещенията. Не може да не отбележим, че годишните оперативни разходи по поддръжката на двете сгради достигат 700 хиляди евро, а неплатените сметки за ток и вода са надминали 10 милиона евро.
Това е само една от историите, които могат да ни дадат отговор къде са заминали десет милиарда евро от железниците през последното десетилетие. В момента казусът със сгради К1 и К2 се разглежда от първа инстанция в Атинския съд, като прокуратурата е решена да потърси наказателна отговорност от виновните. Липсата на контрол и управленска съвест води и до други инциденти. Като този дружество наело друг имот на железниците да не внася наем осем месеца, в резултат на което дължи 700 хиляди евро или намаляване на оценката на имот с 50% от пазарната стойност преди да бъде продаден и много други такива случаи.
За пет години гръцките национални железници са претърпели четири преструктурирания кое от кое по-неуспешни, което също е струвало на държавата стотици милиони евро. от 2004 година насам са се създавали и са били закривани дружества, организации, контролни комисии като Национално управление "Железопътна инфраструктура”, после ЕРГОСЕ за управление на проектите към железниците, ЯАОСЕ за управление на недвижимите имоти (разбрахме колко ефективно е действала тази компания), Крайградския железопът и др. Драматичното нарастване на дълга на организацията от 2004 година шокира цялата общественост. От 3,2 милиарда евро преди около шест години днес гръцките железници са изправени пред 2,5 пъти по-висок дефицит от 9 милиарда евро. Ако правителството не прибегне до раздържавяване на губещото предприятие (колкото и да се противят синдикатите), през 2015 година държавата ще трябва да погасява задължения по кредити на стойност над 1,10 милиарда евро годишно, а през 2016 тази стойност ще бъде поне 1,54 милиарда евро.