Американският държавен секретар Хилъри Клинтън по време на срещата с гръцкия си колега Ставрос Ламбринидис
“Тук съм, за да покажа силната подкрепа на САЩ за Гърция”, заяви американският държавен секретар Хилъри Клинтън, след срещата с гръцкия си колега Ставрос Ламбринидис.
Също така тя подчерта, че САЩ подкрепят решимостта на правителството да върне икономиката в правия път и да я направи конкурентоспособна. «Имам вяра в силата на гръцкия народ, който в миналото е вдъхновявал целия свят», посочи тя.
«Решенията на правителството Папандреу не бяха лесни. Подкрепяме обаче решимостта му за реформите. Последствията от бездействието биха били много по-лоши от днешните трудности», подчерта държавният секретар на САЩ.
«Правителството Папандреу се намира на верния път, този на реформите, за да стане Гърция по-конкурентоспособна», добави г-жа Клинтън.
Що се отнася до въпроса с кризата, който бе един от основните в изявленията на двамата министри пред медиите, г-жа Клинтън посочи, че законодателството е подпомогнало конкурентоспособността на страната и я е направило по-привлекателна за инвеститорите, които търсят прозрачност и защита на интелектуалната собственост.
От своя страна г-н Ламбринидис заяви, че Гърция оценява подкрепата на САЩ в този труден момент, когато мнозина са заложили на разпадането на Гърция и Европа.
Министърът подчерта също така, че г-жа Клинтън е приятелка на Гърция и на елинизма, създавайки силни връзки на доверие с гръцката диаспора в Америка.
Гръцкият дипломат посочи, че преодоляването на кризата изисква от една страна системни усилия на Гърция, но от друга и демонстрирането на европейска солидарност, «едно послание, което едва не се изгуби, но все пак оцеля», каза той.
Както спомена г-н Ламбринидис, с американския държавен секретар са обсъдили възможностите, които предоставя Гърция за чуждестранни инвестиции, ситуацията в Близкия Изток, кипърския въпрос, Балканите и гръцко-турските отношения.
По-конкретно относно кипърския въпрос гръцкият външен министър подчерта своята увереност, че «напредъкът е постижим и трябва да се стремим към него», и добави, че необходимо условие е и съответната воля на Турция.
Накрая, г-жа Клинтън говори за трудностите, пред които е изправена международната общност по широк кръг от въпроси, споменавайки по-конкретно:
а) събитията в Либия, като изрази благодарност към Гърция за «нейната готовност да приеме Съюзническите сили в Суда» и
б) тревожните събития в Сирия, изразявайки уважението си към показаната гръцка солидарност по отношение на САЩ, във връзка с нападението срещу посолството им в Дамаск.
Що се отнася до въпроса с ивицата Газа (където гръцката хуманитарна помощ посредством ООН е значителна) тя подчерта, че съществува «обща позиция», като изрази положителната си оценка за позицията на правителството Папандреу по въпроса за процесите на присъединяване към Европейския Съюз на Западните Балкани.
В приятелска атмосфера протече срещата с премиера
Американския държавен секретар се срещна впоследствие с гръцкия министър-председател. Пристигайки в кабинета на г-н Папандреу г-жа Клинтън му предаде поздравите на семейството си и последва приятелски диалог пред камерите.
По-специално Хилъри Клинтън показа особен интерес към картината на Теодорос Стамос «Безкрайно поле-Делфи», която украсява кабинета на премиера, а отговаряйки на въпрос на американски журналист за участието на женския националния отбор по футбол на САЩ във финала на Световната купа тази вечер срещу Япония, заяви, че е ентусиазирана, и посочи, че вицепрезидентът Джон Байдън и дъщеря й Челси ще са на стадиона във Франкфурт, за да подкрепят техния отбор.
Каролос Папуляс: САЩ са приятелска страна
След срещата с гръцкия премиер Хилъри Клинтън пристигна пеша в президентството, където се срещна с Президента на Гърция Каролос Папуляс.
«Посрещаме Ви с радост като външен министър на една приятелска страна, с която Гърция поддържа исторически връзки», посочи г-н Папуляс посрещайки американския държавен секретар.
«Благодарим Ви, че сте с нас в един труден за Гърция момент», добави той като благодари още веднъж на Барак Обама за «помощта му в трудни моменти». «За неговата намеса както по отношение на Ангела Меркел, така и на Никола Саркози, и че продължава да се интересува, за да преживеем този толкова труден за гръцкия народ период», добави гръцкият президент.
От своя страна г-жа Клинтън потвърди за пореден път подкрепата на американското правителство за усилията, които полага Гърция за излизане от кризата, като изрази оптимизъм за перспективите на страната.
«Тук съм за да потвърдя за пореден път силните връзки на приятелство и сътрудничество между нашите две страни», заяви тя.
«Споделям вашия оптимизъм затова, че въпреки трудните времена и жестоките решения, които трябваше да бъдат взети, Гърция сега се намира на един път, който ще бъде много положителен що се отнася до бъдещото й развитие и просперитет. Някои болезнени жертви ще са необходими, но съм голям оптимист що се отнася до издръжливостта и гения на гръцкия народ», каза тя в заключение.
Среща с гръцкия министър на финансите Евангелос Венизелос