Според германския вестник “Suddeutsche Zeitung”, в Европейската народна партия обмислят да наложат санкции на Нова Демокрация, заради упорития отказ на лидера й Андонис Самарас да подкрепи новия спасителен план за Гърция.
«В Европейската народна партия се говори или да изхвърлят партията на Самарас или най-малкото да му спрат субсидиите. В крайна сметка както се казва, Нова Демокрация е най-малкото също толкова задлъжняла колкото и страната, неизбежното преустройство на която отказва», пише в своя кореспонденция от Брюксел авторитетният вестник с най-голям тираж в немскоезичното пространство.
В публикацията се посочва, че след срещата на върха на Европейския Съюз в Европейската народна партия «съвсем не са сигурни, че ще успеят да убедят партийния си приятел Андонис Самарас да изостави катастрофалната си политика. Лидерът на опозиционната Нова Демокрация отказва толкова упорито да подкрепи пакета със съкращения и реформи, че съществува опасност да се провали националното съгласие, което Европейският Съюз и Международният Валутен Фонд са поставили като условие за по-нататъшната икономическа подкрепа».
Германският вестник “Suddeutsche Zeitung” подчертава, че «Европейската народна партия не иска да приеме, че операция “Гърция” може да се провали заради един политически авантюрист от нейните собствени среди. Май трябва обаче да го приеме. Дълги часове лидерите на Европейската народна партия на ниво държавни глави и правителства разговаряха на редовната си среща с гърка. Трябва да е била кошмарна дискусия. Опитният германски евродепутат Елмар Брок (християндемократ) изглеждал почти потресен, казвайки, че подобна ситуация не е преживявал».
Цитирайки подробности от заседанието на Европейската народна партия, вестникът пише, че «логични аргументи се пукали като сапунени мехури пред отказа на Самарас. Председателят на Европейската Комисия Барозу взел думата пет пъти, председателят на Съвета на Европейския Съюз Херман ван Ромпой три пъти, както и останалите, които се опитвали до го убедят да промени мнението си».
Според вестника, присъстващите били развълнувани и от позицията на лидера на кипърската опозиция Никос Анастасиадис. «За първи път той се противопостави на големия брат от Атина. Този факт показва степента на безпокойство, което цари в случай, че Гърция фалира и от опасността да повлече голяма част от кипърската икономика в пропастта. Дори и това безпокойство не трогна Самарас», отбелязва вестник “Suddeutsche Zeitung”.
Според проучване на общественото мнение, проведено от MARC и публикувано в неделния брой на вестник “Етнос”, Нова Демокрация има преднина от 1,4% пред ПАСОК.Според изследването Нова демокрация се ползва с доверието на 21,4 процента от анкетираните, следвана от ПАСОК с 20 процента, Гръцката комунистическа партия със 7,5 процента, "Народенправославен сбор" (ЛАОС) с 5,8 процента, Коалиция на радикалната левица (СИРИЗА) с 3,6 процента, Демократичният Съюз с 2,8 процента, Демократичната левица също с 2,8 процента, Зелените Еколози с 2,2 процента, Общогръцкия фронт на гражданите с 2 процента.
Въпреки това 70% от анкетираните смятат, че ако Андонис Самарас бъде избран за премиер, ще провежда същата политика, като тази на Георгиос Папандреу.
Същевременно, почти седем от всеки десет гласували (68,2%) се обявяват против предсрочни избори, докато всеки втори смята, че правителството трябва да приложи Средносрочната програма, подчертавайки обаче, че трябва да я предоговори.
Срещу прилагането на Средносрочния план се обявяват 22,7% от анкетираните, дори и страната да фалира.
«Да» на консенсуса казват 60,3% от запитаните, докато що се отнася до преустройството на кабинета, 65,7% не вярват, че новата формация ще провежда по-справедлива политика в разпределянето на тежестта. Показателно е, че удовлетворение от промените в кабинета са заявили едва 38,7%.