Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Счетоводна отчетност и за партиите в Гърция

08 Януари 2011 / 15:01:47  GRReporter
1045 прочитания

 

Промените в законовата рамка на финансирането на политическите партии, както и на начина, по който депутатите декларират своите доходи са основните акценти на нов законопроект на Министерството на вътрешните работи, който се очаква да бъде внесен за гласуване в гръцкия парламент.

В новия закон ще бъдат променени:

- финансовият контрол на партиите и депутатите, който от тук нататък ще се упражнява от Комисия за контрол. В нея ще участват предимно висши съдебни магистрати.

- административните санкции, които се налагат на партиите, кандидатите за депутати и трети лица (в случаи на нарушения и „сиви сделки”), както и условията на процеса на отнемане на депутатски мандат.

- начинът, по който Комисията за контрол проверява доходите на политиците. Целта е той да е пълен и да се споменава начинът, по който е придобит всеки актив. Ще се извършва контрол и след всяка промяна в имущественото състояние.

- размерът на редовното и изборното държавно финансиране на партиите, който ще бъде намален чрез промяна в начина на изчисление.

- регулирането на приходите и техните източници, както и на разходите на политическите партии и на кандидатите за депутати. В тази категория са включени още темите, свързани със заемите, които партиите получават.

- правилата за управление и публикуване на информацията относно финансите на партиите и кандидатите за депутати, за да се гарантира прозрачно финансово финансово управление за всички приходи и разходи чрез задъжителното им публикуване в интернет.

Според министъра на вътрешните работи промените целят „полагането на етични основи на политиката”. Янис Рагусис посочи, че „реформирането на държавата изисква да се изправим срещу сивата част на политическата система”.

Той потвърди убеждението си, че ще успее да постигне възможно най-голям консенсус, защото след разглеждането на проектозакона от Научната комисия в рамките на месец министерството ще го предостави за обсъждане на партиите и депутатите в рамките на парламентарната комисия за институциите и прозрачността. След това проектозаконът ще бъде внесен за гласуване по предвидения парламентарен ред.

В съобщението на министерството на вътрешните работи се подчертава, че „изходът от тежката криза, която бе предизвикана в страната няма да може да е постоянен, ако не бъде придружен от реформирането на държавата и политическата система, както и от преодоляването на тенденцията на пренебрежение към политиците и политиката, заедно с „удара” срещу „черните” политически пари”.

От основната опозиционна партия Нова демокрация обвиниха правителството на ПАСОК, че е закъсняло да направи тези промени. Говорителят Панос Панайотопулос припомни, че лидерът на партията Андонис Самарас още преди година е отправил предложения за „възстановяването на прозрачността в политическата система и отстраняването на корупцията от структурите и функциите на гръцката държава”.

От крайнодясната партия ЛАОС също коментираха, че лидерът Георгиос Карадзаферис още през 2008 е заявил в парламента, че „партиите и депутатите могат да вършат своята работа и с по-малко средства”.

Според лидера на новоучредения Демократичен алианс Дора Бакояни освен промяната в институционната рамка са нужни и по-директни мерки. Тя предложи да бъде намалено с 20 милиона държавното финансиране на партиите. „Тази сума може да се даде за увеличаването на надбавките, които се дават за най-ниските пенсии. На второ място, нека държавните банки да спрат веднага да дават заеми на политически партии сгаранции за бъдещо финансиране след края на настоящия парламентарен мандат. Трето, да се ликвидират изцяло финансиранията и заемите на всички политически партии, които са участвали в изборите през последните 15 години”.

До момента две парламентарни партии – Коалицията на радикалната левица и Комунистическата партия не коментираха законопроекта на министерството на вътрешните работи. Липсата на реакция от страна на комунистите не изненада никого, тъй като те с години отказват да посочат източниците на своите финансови средства, поради което често се намират в епицентъра на разпалени спорове в гръцкия парламент. 

 

Категории: Политикапартиидепутатифинансиранепрозрачностотчетностизбори държавни банки заеми
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus