Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Съдбата на гръцкия външен дълг се решава във Франкфурт

17 Ноември 2011 / 13:11:30  GRReporter
1351 прочитания

Точната програма за обмяната на гръцките държавни облигации с нови с намалена номинална стойност трябва да приключи до тази Коледа, настоява шефът на Международния съюз на банките (IIF) Чарълз Далара. Официалните преговори за участието на частните притежатели на гръцки държавни облигации в намалението на дълга започва днес в централните офиси на Deutsche Bank Франкфурт. Президентът на банката Джоузеф Акерман и Чарлз Далара ще обсъдят процеса с представители на европейската комисия.

На срещата ще вземат участие и представители на гръцкия финансов сектор от Националната банка на Гърция, Алфа банк, Юробанк и Пиреос. Гръцките банкери правят всичко възможно, за да могат да намалят загубите от сделката по окастрянето на дълга. В момента банкери и държава преговарят за нивото на лихвите по новите облигации, както и за размера на парите в брой, които ще получат като част от комбинацията предвидена в сделката.

След срещата си с премиера на Гърция Лукас Пападимос, Чарлз Далара заяви пред Ройтерс, че банкерите не разполагат с много възможности за маневри, но съюзът ще гарантира участието в програмата да е доброволно. Той казва също така, че има два основни варианта за осъществяване на сделката с окастрянето на гръцкия външен дълг. Единият е да се наложи общо намаление на целят пакет гръцки държавни облигации държавни от частни кредитори, а вторият предполага малко по-различно разглеждане на въпроса, без да уточнява подробности.

От резултатите от днешната среща във Франкфурт се очаква да излезе окончателния вариант на типа сделки, които ще бъдат предложени на финансовите институции включени в програмата за намаляване на гръцкия външен дълг (Private Sector Involvement, PSI+). Следващите дни ще бъдат разпратени уведомителни писма до министерства и органи като цяло контролира банки, пенсионни фондове и други институции в различни страни, които ще вземат участие в PSI+, за да бъде определена дата до края на 2011 за доброволното им включване към програмата. Така ще се задейства процеса договорен на срещата на върха на европейските лидери от 26 октомври тази година.

В програмата са включени облигации с падеж до края на 2035 година на номинална стойност 206 милиарда евро. Те ще бъдат заменени с нови ценни книжа и парични средства в размер на 50% от старата им номинална стойност и основният аргумент на гръцкото правителство в тази размяна е, че текущата цена на новите облигации ще е по-добра от тази на старите на вторичния облигационен пазар, защото ще имат гаранциите на Европейския фонд за финансова стабилност и висок кредитен рейтинг от ААА.

Междувременно в Гърция продължава реформирането на частния сектор, който трябва да поеме удара от задълбочаващата се криза. Управлението на Националната банка на Гърция обяви, че намалението на номинала на гръцките държавни облигации засяга сериозно възможността финансовата институция да задържи нивата на минимално изискваната капитализация според показателя Tier I, който трябва да е 9%. Затова обяви, че ще прибегне до намаляване на заплатите на служителите си в рамките на 15%-20%. „Орязването на гръцките държавни облигации, притежавани от Националната банка на Гърция нарушава капиталова адекватност на банката. В резултат на това  се налага да се намерят необходимите средства за възстановяване на процента за капиталова адекватност от други източници”, се казва в съобщение на банката. Тези източници са оперативни разходи и разходи за заплата.

От страна на съюза на служителите в Националната банка на Гърция Георгиос Янакопулос казва, че тази политика води до безизходица. Той обясни, че общата сума, която ще бъде намалена от заплатата на работещите в Националната банка на Гърция ще е около 150 милиона евро на година и се оплака, че възнагражденията на служителите вече са спаднали с 12%, поради данъчната инфлация развилняла се в последните три години.

В публичния сектор също се забелязва размърдване и докато банките гледат да консолидират максимално разходите си, Агенцията по приватизация обяви, че до края на януари ще извади на тезгяха седем държавни предприятия за продажба. В списъка присъства огромната площ на старото атинско летище, група сгради  в района на столицата, няколко недвижими имота, които ще бъдат дадени на концесия за развитие на туристическа дейност, организацията за конни състезания, държавната лотария и газоснабдителните компании на Солун и Атина. 

Категории: ИкономикаПазари външен дълг криза номинална стойност облигации Международен съюз на банките Чарлз Далара
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus