Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Съдът в Хага: Гърция наруши Временната спогодба с Македония

05 Декември 2011 / 13:12:27  Анастасия Балездрова
1814 прочитания

Както се очакваше и GRReporter писа преди седмица, Международният съд в Хага постанови, че Гърция е нарушила подписаната на 13 септември 1995 Временна спогодба, когато блокира членството на страната в НАТО през 2008. С решението, което е окончателно, без право на обжалване и обвързващо за двете страни, съдът постанови, че е компетентен да се произнесе по конкретния иск. С 14 гласа „за” и два „против” съдиите в холандския град застанаха зад исканията на Македония и отхвърлиха гръцките възражения. 

15 от тях подкрепиха позицията, че Гърция е нарушила член 11 ал. 1 от Междинното Временната спогодба, като е упражнила вето срещу членството на Македония в Северноатлантическия алианс и само един бе на различно мнение. Със същото съотношение съдиите отхвърлиха всички останали искания на Скопие, свързани с налагането на бъдещи забрани към Гърция от страна на съда.

Според решението, възражението на Гърция за приемането на Македония в НАТО не може да бъде прието като изключение по чл. 11 от Временната спогодба, понеже той не позволява на Атина да се обяви протв членството на Македония в някоя международна организация с аргумента, че тя ще участва там с конституционното си име.

В отговор на гръцката позиция, че възражението относно членството на Македония в НАТО би могло да се базира на: нарушенията на Временната спогодба от страна на Македония, в отговор на нарушенията или като контрамярка според правото за отговорността на държавите, Международният съд реши, че Атина е посочила само един случай на нарушение от страна на Скопие. Става дума за използването на национални символи, което се забранява от член 2 ал. 7 от Спогодбата. Съдът отхвърли всички останали аргументи за нарушения от страна на Македония.

Малко след обявяването на съдебното решение, в електронната страница на гръцкоо външно министерство бе публикувано съобщение. В него се посочва, че Гърция ще разгледа решението с пълен респект към „Международния съд в Хага, който е основният правосъден орган на Организацията на обединените нации”. След като анализират кои от исканията на двете страни са били приети или отхвърлени, от ведомството подчертават, че „днешното решение не се занимава изобщо с въпроса около спора за името на Бившата Югославска Решублика Македония. По този начин се потвърждава, че той ще трябва да бъде решен в рамките на определения от резолюциите на Съвета за сигурност процес под егидата на ООН”.

В съобщението се посочва още, че решението на съда в Хага „не засяга и не би могло да засяга процесите на приемане на решения в НАТО, нито обективните критерии на Алианса за приемането на нови страни-членки”.

В края се подчертава желанието на Атина да продължи да преговаря за името на Македония и надеждата, че Скопие ще се яви на масата на преговорите в дух на доброжелателство, „понеже въпросът за името може да се реши само чрез преговори под егидата на ООН”.

GRReporter се свърза за коментар с председателя на Македонския научен институт в София, професор Трендафил Митев. Той заяви, че „спорът между Република Гърция и Република Македония за името е само първа част от едни сложни бъдещи междубалкански отношения, които предстои да се развиват. Този спор обективно засяга и Република България, поради факта, че една трета от географската област Македония е в нейните граници”.

Категории: Политика Гърция Македония вето членство в НАТО Международен Трибунал Хага спор за името министерство на външните работи
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus