Снимка: Нафтемборики
Гърция събра 1,3 милиард евро след търг на шестмесечни държавни полици с лихва от 4,8%. Тя отбеляза нищожен спад в сравнение с предишния търг на девети август тази година, когато лихвата се закова на 4,85%. Търсената сума е получила покритие от 3,02 пъти, а според шефът на Агенцията за управление на външния дълг Петрос Христодулу чуждестранните инвеститори са били 31%. Търгът се проведе чрез първичните дилъри на пазара и крайната дата на сделката е петък девети септември 2011. Съгласно правилата от Наредбата за дейността на първичните дилъри, неконкурентните сделки може да достигнат до 300 милиона евро, като офертите могат да бъдат внесени до 12 часа вечерта на осми септември тази година.
Проблемът идва в края на септември, когато изтичат една голяма част от предишните краткосрочни държавни полици и гръцкото правителство трябва да намери около четири милиарда евро, за да си погаси текущите дългове. В същото време решение за изплащането на шестия транш от финансовата помощ на Гърция не може да се вземе, докато не приключи проверката на надзорната тройка. Прекъсването на преговорите съвсем утежни ситуацията на гръцкото правителство и срива на доверието на инвеститорите се отрази и в нивото на лихвите по дългосрочното държавно кредитиране. Спред показателя на десетгодишните гръцки държавни облигации надминава 1770 базисни пункта. Това означава, че ако Гърция днес емитира десетгодишни държавни облигации ще трябва да плати над 19% лихва по тях. Двегодишните държавни облигации са със спред показател от 5256 базисни пункта, а застраховките по тях доближават кризисната граница от 3000 базисни пункта.
В същото време председателят на Европейската централна банка Жан-Клод Трише и германският финансов министър Волфганк Шойбле бяха категорични, че Гърция трябва да изпълни мерките заложени в Средносрочната оздравителна програма, защото иначе помощта няма да се изплати. „В Гърция трябва да знаят, че възможност за различни решения няма”, заявява Волфганк Шойбле, цитиран от Дойче Веле. Германският министър добави, че разбира трудностите, които предизвикват съкращенията в средиземноморската страна и обръщайки се към германската аудитория подчерта, че картината, че страните от периферията са се отпуснали е лъжлива. Шойбле бе категоричен, че след връщането на тройката в Атина в средата на септември, преговорите трябва да приключат успешно, защото това е от изключителна важност за всички.
Жан-Клод Трише настоява, че Европейската централна банка не иска нищо повече от Гърция, освен договореното от 21 юли тази година, но за момента дори и тези цели изглеждат трудно постижими. Тройката установи трайни забавяния, а приходите продължават да са значително по-малко от разходите в бюджета без да има точна информация, как това се отразява на дефицита. Той призна още, че има различия между експерти от Европейската централна банка и Международния валутен фонд за необходимостта от рекапитализация на европейските банки, след оценка от страна на МВФ, че на европейските финансови институции им липсват около 200 милиарда евро, за да издържат по-драматични финансови превратности. „Убеден съм, че крайната оценка на МВФ ще бъде различна”, заяви Трише.