Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

След съкращения и нови данъци, правителството прокрадва идеята за социална икономика

12 Август 2010 / 11:08:02  GRReporter
1253 прочитания

След окастрянето на заплатите в държавния сектор и повишаването на данъци, акцизи и такси, действия характерни за едно консервативно управление, социалистическото правителство на ПАСОК реши да обърне внимание и на социално слабите в страната и подготвя закон за създаването на така наречените социални компании. Тези компании целят да създадат работни места и перспектива за професионално развитие на хора в неравностойно социално положение. Началната субсидия за основаването на тези социални предприятия ще бъде отпусната както от еврофондовате, така и от националния бюджет. Приоритет в тези компании ще имат инвалиди, хора с история на наркотична зависимост (в ремисия), социално слаби, емигранти и дългогодишно безработни. Те ще са учредители и членове на социалните предприятия, като трябва да са на възраст до 35 години.

Основният принцип на тези предприятия е, че в социалните компании няма да има разпределяне на печалбата. Участниците (предприемачи и служители) ще получават за работата си заплата не по-висока от три пъти установената минимална  работна заплата в страната, която към днешна дата е 740 евро след данъци и осигуровки на месец. Ако печалбата надминава покриването на разходите на предприятието по тази програма, предприемачът трябва да инвестира излишъка в разширяване/подобряване на бизнеса или в създаването на нови работни места.

Проектозаконът ще бъде разгледан в парламента в края на август тази година, като определения за него бюджет е на стойност 260 милиона евро. Министърът на заетостта на социалното осигуряване заяви пред журналисти, че целият проект ще бъде финансиран от оперативната правителствена програма „Развитие на човешките ресурси 2007-2013”. По-конкретно в областта на насърчаване на социалната икономика, улесняване на създаването и функционирането на социалните предприятия, правителството е предвидило 60 милиона евро. Още 20 милиона са предвидени за развитието на социални предприятия само от млади хора до 26 години, а 130 милиона евро ще бъдат отпускани от местните програми за интеграция на социалните групи в неравностойно положение. В инициативата за социалните компании участва и Министерството на икономиката, развитието и търговския флот, от където ще бъдат отпуснати още 50 милиона евро от фонда „Конкурентоспособност и развитие на предприемачество”. Общо субсидиите достигат 260 милиона евро.

Според проучване на гръцкия онлайн сайт за обществени изследвания lifetrends.gr социалните компании са един от успешните бизнес модели на 21-ви век, като в Великобритания действат поне 55 хиляди компании построени на принципа на социалната икономика. Такъв е и замисъла на веригата ресторанти Jamie Oliver’s Fifteen restaurant group, които дават възможност на 20 стажанти на година да получат безплатно обучение, за да се превърнат в професионални готвачи. Обучението е на принципа „Предай нататък” и като създателя на програмата е професионалният готвач Джейми Оливър. Той вярва, че с нея се вдъхва на младите чувство за цел и вяра в собствените си възможности, като им отваря цял един нов свят от перспективи за реализация.

Категории: ИкономикаПазариКомпании
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus