Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Смесени сигнали на гръцкото правителство за приватизационната програма

28 Март 2011 / 10:03:18  GRReporter
879 прочитания

Всеки план на правителството на ПАСОК за приватизация в последно време се оказва предпоследен. Докато едни правителствени представители говорят за 15 милиарда евро приходи от приватизация до края на 2012, други казват, че не е време за продажба на държавна собственост. Единствената константа, която остава за управлението на Георгиос Папандреу е крайният резултат от 50 милиарда евро в държавния джоб до 2015.

Първите 10 милиарда евро трябва да „паднат” от раздържавяването на държавната лотария ОПАП, Националната електрическа компания и Пощенска каса, съобщава Имерисия. Освен тях в полезрението на инвеститорите попадат Националната газова компания ДЕПА, Земеделската банка и затъналите в дългове държавни железници.

Независимо от оповестените планове на правителството, министърът на околната среда, енергетиката и климатичните промени Тина Бирбили заяви пред издание Та Неа, че ключовите предприятия в енергетиката трябва  да бъдат изключени от програмата. „Големите разпределителни мрежи като тези за електричество, вода и газ е добре да останат държавни, така че когато излезем от кризата да публичния сектор да притежава някои стратегическа инфраструктури, за да създаде перспективи за икономически ръст”, отговори Бирбили на въпроса дали някои от досега посочените предприятия трябва да бъдат изключени от приватизационния план.

Според Тина Бирбили в момента Гърция и цяла Европа се намира в преходен период на реформиране на енергийния сектор. В същото време икономическата криза е причина за намаляване на потреблението на електрическа енергия, което води до намаляване на стойността на електрическата компания. „Затова смятам, че сега не е време да се притесняваме за изготвянето на пакета акции за предприятията”, заявява Бирбили.

Министърът смята, че вместо да се продават части електроразпределителните мрежи, правителството има по-важни задачи. Една от тях е да промени енергийния микс на Гърция до 2020, както Бирбили нарича промяната на начина на производство на електроенергия. Вместо използването нискокачествени твърди горива като лигнитни въглища, 30 на сто електропроизводството след 10 години трябва да е резултат от експлоатацията на възобновяеми източници на енергия. Тя говори също така за либерализация на енергийния пазар в полза на потребителите без да пояснява дали това означава по-ниски цени, по-висока конкурентност или нещо друго, нито как ще се постигне това.

След като правителството обяви миналата година, че ще либерализира енергийния пазар в Гърция, синдикатите на местната НЕК заплашиха с цунами от стачки. И за разлика от познатите до момента протести на държавните служители, работещите в градския транспорт и общините, стачката на заетите в електрическата компания може да остави цяла Гърция без ток. Въпреки, че държавното управление направи крачка назад и заяви, че възнамерява да раздържави само част от разпределителните мрежи, енергийните синдикати не изглежда да се трогнаха много.

Някои гръцки анализатори твърдят, че една от причините правителството да се колебае да приложи с решителност дългоочакваната либерализация на ернерго-пазара е острата реакция, която ще предизвика в синдикатите. Според неофициални източници има реална опасност това лято тази година Гърция да осъмне без ток, ако правителството осъществи плановете си за продажба на част от дружеството ADESMIE Inc, което бе създадено да управлява и експлоатира разпределителната система извън управлението на електрическата компания.

 

Категории: ИкономикаПазари приватизационната програма Гърция Тина Бирбили НЕК
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus