Снимка: pestanea.blogspot.com
Около 120 хиляди работещи ще излязат от списъците на заетите в тежки и нездравословни професии, съобщиха от Министерството на заетостта и социалното осигуряване. След преработването на списъците ще останат около 420 хиляди работещи при тежки условия на труд от 540 хилядите заети днес. 60 хиляди души от тях ще са намалени от мениджърския персонал, който до вчера е фигурирал в листите на нездравословните и тежки професии от тежката индустрия, химичната промишленост, но е извършвал работа на бюро.
От списъците с изключително тежка и нездравословна професия ще бъдат изключени моделите, фризьорите, радиоговорителите, домашните помощници и някои специалности пряко свързани с туристическия сектор. Освен очевидно неадекватните примери за тежка професия, като тези на заетите в модния бизнес, до момента в списъците с тежките и нездравословни професии все още фигурират и различни тип професии, които са морално остарели, като например заетите в азбестовите мини. Ползването на вредния химикал е забранено от години в Европа и Гърция, и поради тази причина ще бъде премахната след реформиране на списъка.
Министерството на заетостта няма да се съсредоточи само върху окастрянето на списъците, но ще добави и нови професии, които до скоро не са били смятани за тежки и опасни за здравето. Между тях са професията на медицинските сестри, земеделците, работещите в метрото и други подземни инфраструктури, както и служителите в чистотата. Актуализирането на списъците в възложено на постоянна надзорна комисия, която ще преразглежда тяхното съдържание на всеки три години, за да съобразява технологичния напредък с условията на труд и опасностите в различните сектори.
Правителството смята да обоснове заключенията си на вече проведени местни и чуждестранни проучвания, като по този начин се очаква да се спестят време и пари за провеждане на нови изследвания. Според представители на министерството анализи на всяка професия по отделно ще отнеме поне две години и ще струва милиони евро на държавата. В този смисъл се очаква тази стъпка да се прескочи и направо да се установят нови норми, правила и критерии, важащи в други европейски страни.
В момента правителството представя за обществено обсъждане предложенията за промяна на списъците на постоянната комисия по оценка на тежките професии. То ще продължи до средата на август, след което ще влезе за обсъждане и гласуване в парламента. До началото на септември тази година подновените списъци ще са на 80% готови, казват от министерството на заетостта. След това ще останат за обсъждане и гласуване само по-специфичните случаи каквито са заетите в туристическия бизнес. Сервитьорската професия например в много малко страни се смята за тежка или вредна за здравето, но това се обуславя и от работното време.
„В много европейски държави, работното време на ресторантите и публичните заведения е установено до 12 часа вечерта. В Гърция средното работно време на същите публични заведения е от седем вечерта до шест сутринта. Трябва да се вземат предвид особеностите на местния трудов пазар в различните сектори, преди да се правят крайните заключения”, казват от Министерството на заетостта.
Правителството е решило да даде гратисен период и служителите, които ще завършат работния си стаж до края на 2015 година. При тя ще може да се направи изключение и ще им се даде възможност да излязат в пенсия без да се налага промяна в трудово-правните им отношения. С други думи, дори и тяхната длъжност след реформирането бъде изключена от списъците на тежките и вредни за здравето професии, те ще имат право да се пенсионират според правилата на стария закон.
Преработването на списъците с тежките и нездравословни професии се очаква да доведе неизбежно до конфликт между правителството и синдикатите. Въпреки това, от офиса на министъра на заетостта и социалното осигуряване Георгиос Кутруманис не очакват големи вълнения. Според източника на GRReporter, министър Кутруманис е провел поредица от срещи с работните организации и синдикалните сдружения на засегнатите сектори, така че да се достигне до консенсус за крайния вариант на обновения списък на тежките и вредните за здравето професии.
Официалното съобщение на Съюза на служителите в частния сектор гласи, че синдикатите няма да приемат нито една промяна в списъците с тежките професии без да са научно обосновани. Според тях единствената причина за реформирането на списъците е задължението, което пое държавното управление да съкрати тежките професии с 10%, записано в Меморандума за финансова помощ. „Нашата позиция е ясни и безкомпромисна: Никакви промени в листите на тежките и нездравословни професии без абсолютното научно потвърдено доказателство за тяхната безопасност”, казват от синдиката.