Снимка: ethnos
Брутният вътрешен продукт се е свил през 2010 с 4,5% вместо очакваните 4,2%. Въпреки това предвижданията са, че положителен икономически ръст ще се възвърне към края на 2011 и ще се установи през 2012 година. Данните са от доклада на Международния валутен фонд за напредъка на Гърция в изпълнението на програмата за фискална консолидация, цитирани от гръцкото издание Етнос. В момента доклада е предоставен на управителния съвет на фонда. След разглеждане на представените резултати ще излезе със становище дали на 14 март тази година Гърция ще получи поредния транш от почти пет милиарда евро.
Докладът се очаква да се опише макроикономическото развитие на страната през 2010 и постигането на целите в областта на фискалната консолидация, финансовата стабилност и структурни промени в икономиката. Отбелязва се като положително повишаването на поръчките в индустриални сектор през ноември миналата година, както и увеличението на износа на стоки към края на годината и приходите от транспортни услуги. За първи път от много време се е повишил и показателят на конкурентост на Гърция, което е и първата лястовичка на реформите, без да означава мразът на икономическата несигурност е изчезнал напълно.
В доклада се подчертава, че конкурентоспособността на икономиката се подобрява и това е отразено в намаляването на дефицита по текущата сметка, който е 11%. Това се дължи основно на свиването на търговския дефицит. Въпреки това, инфлацията е на по-високо ниво от очакваното и през декември 2010 достигна 5,2%. От Международния валутен фонд смятат, че инфлацията постепенно ще спадне тази година и ще стигне много по-ниски нива през 2012.
В частта на прилагане на фискалната консолидация, намаляването на бюджетния дефицит с 6% от БВП се отчита като изключително успешно. От 15,4% от БВП дефицитът бе намален на 9,6% от БВП в края на 2010. Приходите през миналата година бяха увеличени чрез повишаване на данъците, таксите и ДДС-то с 5,5% в сравнение с баланса за миналата година. Разходите пък бяха съкратени с 9,1% след като окастриха министерските бюджети, заплатите на държавните чиновници, пенсиите и някои социални премии.
Международният валутен фонд препоръчва да се облекчи данъчната система, както и да се вземат по-сериозни мерки в борбата с данъчните престъпления и данъчната некоректност. Като важни институционални реформи се отбелязва отварянето на професии, на законопроекта за здравето, за борба с данъчните измами, един заплащане на труда, либерализация на услугите и енергия, както и мерките, планирани от правителството за насърчаване на износа, търговията, туризма и услугите като цяло.