Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Спорът между Константина Кунева и работодателя й стигна до съда

05 Февруари 2013 / 16:02:38  Виктория Миндова
1442 прочитания

Гръцкият районен съд в Пирея започва дело на първа инстанция за признаване на морална вреда на фирмата-работодател Икомет и изплащане на обезщетение за трудова злопoлука. Компанията носи отговорност за сигурността на своите служители по време на работната смяна, което включва и придвижването до работното място преди и след смяната.

Кунева беше залята с киселина в края на 2008. Нападението бе предшествано от поредица от телефонни заплахи срещу нейния живот и този на детето й, ако не се откаже от синдикалната си дейност, сочат свидетелските показания. Българката бе главен секретар в профсъюза на чистачките към фирма Икономет, която е поела почистването на станциите на градския влак ИСАП.

Разглеждането на делото се проведе в зала 301 в съда в Пирея, който отговаря за решаването на трудово-правни въпроси. На делото присъстваха активисти от младежката организация на СИРИЗА, членове на ПАМЕ, поддръжници на правата на човека и журналисти от вестниците Елевтротипия и Авги, както и радио Кокино. GRReporter  беше единствената българска медия в заседателната зала в Пирея.

Делото започна малко след десет сутринта. Страната на Константина Кунева защитаваха адвокатите Варвара Волтеа, Дафни Ваяну и юридическият съветник към Съюза на заетите в частния сектор (ГСЕЕ) Мария Лагуварду.

Свидетели от страна на ищеца бяха журналистката Христина Копсини от вестник Катимерини и Елисавет Забета, която през 2008 е била служител в работническия съюз Пирея.

Христина Копсини се яви в качеството си на журналист, който следи от самото начало случая на Кунева, правила е собствено разследване и е изградила близка връзка с българката. В показанията си тя описа Кунева като отговорен, трудолюбив и справедлив човек, който не е могъл да приеме опитите на ръководството на фирмата да експлоатира работниците.

Един от последните случаи преди нападението е свързан с опитите на управлението на фирмата да накара работниците да се подпишат на фиш за 700 евро, от които да получат 520 евро. Кунева е възразила остро на това нарушение. Тя настоявала да се изплати пълната сума на заплащането, както е по договор и е потърсила правата на служителите в по-горна инстанция на работническите синдикати.

От показанията стана ясно, че управлението на фирмата е искало да сложи половинчасова почивка в смените, което е щяло да намали разходите на фирмата и да спести от добавки за вреден труд. Запознати отблизо със случая коментираха пред GRReporter, че почивката е била само на хартия. Служителките във фирмата по чистотата не само не са могли да ползват почивката, но е трябвало да работят над записаните в договора часове.

За тежките условия във фирмата говори и Елисавет Забета, към която Кунева се обръща за помощ в опитите си да се пребори по законов път с потъпкването на трудовите права в Икомет.

Адвокатът на компанията, който отказа да даде името си пред нашата медия настоя да разбере, дали Забета може пряко да свърже нападението над Кунева с управлението на Икомет. Забета отговори, че не е присъствала в момента на нападението, но не би било голяма изненада за нея, ако се окаже, че фирмата се крие зад жестокия акт.

Компанията не само отрича подобен сценарий и отхвърля обвинението, че е съществувало напрежение във фирмата. От страна на Икономет като свидетел се яви съпругата на собственика на фирмата Христос Икономакис, която е отговорник за управлението на персонала. Тя се опита да омаловажи ролята на Кунева като подчерта, че българката е била главен секретар в профсъюз, който е имал само 120 члена във фирма с 1500 души персонал в цяла Гърция. Отрече да е съществувало напрежение между служители и управление и настоя, че фирмата е подпомогнала с каквото може потърпевшата – дала е 2500 евро след инцидента и я е оставила на служба почти година след заливането с киселина.

Адвокатката на българката Дафни Ваяну поясни пред съда, че нападателите не просто са я заляли с киселина, но със сила са й отворили устата и са наляли в гърлото разяждащата течност. Лицето и хранопровода на Кунева са почти разрушени. Въпреки че е претърпяла над 30 операции, няма да е способна да води нормален живот.

Свидетелствата сочат, че след като Кунева е започнала да получава заплахи по телефона е поискала от управлението на фирмата да бъде преместена в девна смяна и по близко до дома й. Единствената друга позиция, която фирмата й е предложила е била в железопътната станцията на ОСЕ, с много по-голяма площ, казва юридическият съветник към ГСЕЕ Мария Лагуварду. Управлението на фирмата е пренебрегнало молбата на Кунева, което според адвокатите на българката се е оказало фатално впоследствие. Нападението е извършено в нощта на 23 декември 2008 срещу 24 декември, когато Кунева се е прибирала към дома си.

Решение на делото се очаква най-рано след няколко седмици. Разходите по нейното лечение се покриват както от българската и гръцката държава, така и от дарения на хора и фирми, които са съпричастни към случилото се. Ваяну поясни пред GRReporter, че лечението на самотната майка само за 2011 е надминало 30 хиляди евро, а на Кунева й предстоят още процедури.

Категории: Криминална хроника Константина Кунева киселина нападение Гърция Икономет
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus