Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Средиземноморието търси екологично чисти и икономически рентабилни енергийни източници

22 Октомври 2010 / 14:10:08  GRReporter
1345 прочитания

Глобалното затопляне и измененията в световния климат си имат своите заклети защитници,  които като се позовават на научната статистика предупреждават, че човечеството е заплашено от изчезване. Имат си и своите заклети противници, които припомнят, че човешката цивилизация се ражда именно поради глобалното затопляне, а съвременната истерия около него не е плод на научен анализ, а на екологическа пропаганда. Средиземноморските страни обаче вярват, че за тях промените в световния климат не са някаква заплаха, която ги дебне зад ъгъла, а са реалност, в която регионът вече живее през последните десетина години. Или поне това заявиха техните представители, които се събраха в Атина, за да обявят Средиземноморската инициатива срещу глобалното затопляне.
    Различни експерти признаха, че тъй като светът все повече се отдалечава от постигането на общо съгласие за глобалното затопляне регионалните инициативи за съвместна екологична политика добиват все по-голямо значение. Професор Джефри Сакс, президент на Европейския институт в Университета в Ню Йорк предупреди, че В САЩ в следващите години не може да се очаква голяма промяна в екологичното законодателство. И след частичните избори през ноември, когато се очаква демократите да претърпят значителни загуби това ще става още по-трудно. “Така че светът трябва да продължава без САЩ”, заключи професор Сакс. А това означава, че и светът се отдалечава от общо съгласие по климатичните промени. Подобна позиция споделя и представителят на Европейската комисия Петер Вис, който заяви: “Европейският съюз все още иска световно споразумение за климатичните промени. Но очакванията ни от срещата на високо ниво на страните от ООН в Канкун, Мексико са много по-скромни, отколкото за срещата в Копенхаген. По-скоро го виждаме като поредната крачка към постигането на това споразумение. В Европа трябва много да работим, за да постигнем енергийна независимост. Ако Канкун не успее, ще има голямо съмнение дали изобщо е възможно да се постигне световно съгласие по този проблем“.
    Президентът на Европейската инвестиционна банка Филип Мейстад с прецизността на финансист обясни какъв е проблемът с екологичните енергийни проекти: “Те не носят доходи, не носят печалба и затова трудно се намират инвестиции за тях. Трябва да намерим ключа за прехода от икономика, базирана на високото потребление на въглероден двуокис към стабилна икономика, базирана на възстановяемите източници на енергия”. Филип Мейстад оглавява финансовата институция, която е може би най-големият подръжник на екологично чистата енергетика. Само миналата година тя е раздала 17 милиарда евро за подобни проекти в Средиземноморието, сред които модерни вятърни паркове в Кипър, Мароко, Египет.     
    Според гръцкия премиер Георгиос Папандреу, който е инициатор на форума kлиматичните промени могат да станат необратими, да вземат човешки животи и да нанесат огромни икономически загуби. Затова трябва да се предотвратят. Папандреу, който е и президент на Световния Интернационал смята, че производството, основано на ниски емисии вредни газове може да стане икономическа реалност с помощта на Public Private Partnership. “На климатичните промени не трябва да гледаме само като на заплаха, но и като на една възможност за ново развитие, основано на възобновяемите източници на енергия”, заяви той. Гръцкият премиер се обяви за хуманизиране на глобализацията, която според него е довела до голям исбаланс в разпределението на благата.
    За бавното темпо, с което светът се движи към международно съгласие за климатичните промени говори д-р Реджендра Пачари от Международния панел за климатичните промени. Той подчерта, че трябва да се намерят успешни примери за бизнес идеи, които неутрализират промените в климата и в същото време носят и икономическа изгода, да се намери модел на растеж, който да е екологически ориентиран. А Магед Джордж, министър на екологията на Египет открито призна, че най-големият проблем пред зелената енергия е липсата на финансирането и достъпът до нови технологии. Колегата му от Кипър Димитрис Елиадис говори за липсата на вода и унищожаването на горите на острова на Афродита. “Започнахме да строим инсталации за рециклиране на вода. Провеждаме образователни програми, за да се научат хората да пестят водата и да не губим нито капка питейна вода. Пожарите са голям проблем. Озеленяваме непрекъснато”, обяви той.
    Утре Средиземноморската инициатива за промените в световния климат продължава със среща на инвеститори и предприемачи, които работят в областта на екологично чистите енергийни източници.

Категории: Средиземноморие климатични промени глобално затопляне КанкунПолитика
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus