Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Средносрочният оздравителен план бе приет с 155 гласа

29 Юни 2011 / 15:06:28  GRReporter
1726 прочитания

Средносрочният оздравителен план се прие в парламента с 155 гласа „За”. Той носи нов пакет от строги ограничителни мерки за местната икономика в следващите четири години, които са опрени главно на приходите от високи и широко непопулярни данъци. Гласуването се оказа драматично за всички депутати и до последния момент в Гърция нямаше сигурност дали закона ще се приеме.

Зеленият депутат Панайотис Курублис гласува против оздравителния план на неговата партия, като заяви в коларите на парламента: „С дълбока отговорност към момента, не мога да приема изнудването на Европейския съюз”.  Курублис каза, че отговорност за днешната ситуация имат тези, които управляват настоящата криза, а не депутатите. Това е и неговото основание да не гласува Средносрочната програма, от която зависи по нататъшното кредитиране на Гърция от Международния валутен фонд и европейските държави. „Патриотизъм е изразът на тези политици, които посмяха да се сблъскат с интересите на тези, които опустошават държавата”.  Информацията сочи, че Панайотис Курублис ще бъде отписан от парламентарната група на ПАСОК, след като не подкрепи плана на премиера Георгиос Папандреу.

Елса Пападимитриу от опозиционната Нова Демокрация реши да подкрепи плана на управляващите социалисти и по този начин покри загубите от зеления отрицателен вот на Курублис. Също така стана ясно, че дясната депутатка сама се отлъчи от партията водена от Андоснис Самарас, защото според нея историческата важност на сегашните развития в Гърция, не оставят място за тясно партийни машинации.

С очевидно недоволство народния избраник на ПАСОК Васо Папандреу преглътна несъгласието си с новите високи данъци и гласува „За” Средносрочния план. Още от оповестяването на на новите ограничителни мерки Васо Папандрфеу изрази остро несъгласие с правителствената политика. В края на крайщата тя подкрепи закона, като обясни, че предпочита по-малката от двете злини – тежките мерки и неясните перспективи за предоговаряне на условията по финансовата помощ пред незабавния фалит на държавата.

В последния момент депутатът от Козани, Алекос Атанасиадис също гласува „За” средносрочната програма, въпреки, че в последната седмица той обяви, че не възнамерява да я подкрепи. Избирателният район на Атанасиадис е град Козани, в който се намира централата на гръцката електрическа компания ДЕИ. Неговото упорство срещу раздържавяването на 17 на сто от държавната електрическа компания, изостри сериозно настроенията в парламентарната група на ПАСОК. Буквално до последната секунда не бе ясно какъв ще е вота на Атанасиадис, но накрая той се изправи и заяви, че разбира критичността на ситуацията и подкрепя Средносрочния план.

Гоергиос Карадзферис от крайно дясната ЛАОС гласува против, въпреки че подкрепи Меморандума за финансова помощ през 2010. Той настоява за съставяне на извънредно правителство с участието на всички партии, иначе никоя финансова програма няма да има бъдеще.

Лидерът на партията на Демократичния Алианс, Дора Бакояни гласува „въздържала се”. „Гласувам така, защото искам да дам ясно разграничение между политиката, която очевидно не може да успее и популизма на опозицията, който не помага и не подкрепя страната в този труден момент”, обоснова вота си бившата членка на Нова Демокрация, която създаде собствена партия миналата година.

Нейният брат Кириакос Мицотакис, който не я последва в Демократичен Алианс и остана в редиците на Нова Демокрация гласува „против” Средносрочната оздравителна програма. Това на правиха и всички останали сини депутати, без Елса Пападимитриу, която се самоотлъчи. „Против” Среднорочния оздравителен план е линията, която Андоснис Самарас наложи в опозиционната партия още от самото начало. Основен мотив бе, че не може да се даде вот на доверия на една програма, която е погрешна в основата си. В много от залегналите промени, като приватизациите и облекчаването на държавната структура, ПАСОК и Нова Демокрация са единодушни. Въпреки това, точките свързани с данъчната политика в средносрочния план не се харесаха на Самарас и той отказа да приеме закона, като цяло.

Категории: ПолитикаОбщество Средносрочен оздравителен план криза Гърция гласуване
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus