Снимка - вестник Нафтемборики
Гърция ще фалира до края на 2011, смята международната агенция Standard&Poor’s. В Пекин ръководителят на отдела за оценките на държавните кредитни рейтинги Дейвид Пиърс е заявил, че текущият процес на въвличане на частните кредитори предполага банкрут, тъй като при него се намалява дългът.
И агенция Moody’s вижда Гърция една крачка по-близо до фалита заради подписаната двустранна спогодба с Финландия за гаранции в брой срещу участието на Хелзинки във втория спасителен пакет. “Подобни спогодби ще имат негативен ефект върху оценяването на закъсалите страни и ще доведат до закъснение в изплащането на следващия транш”, се казва в съобщението на агенцията. Според експертите й ако и другите страни поискат подобни спогодби, капиталите, които са на разположение за следващи спасителни пакети ще се ограничат. В спогодбата Moody’s вижда и нежеланието на някои страни в еврозоната да окажат по-голям натиск върху Германия и Франция за взимането на ефективни мерки за спасението на еврото.
Участието на Финландия във втория спасителен пакет за Гърция е пренебрежимо малко - едва 2 процента, но последиците от спогодбата може да са огромни, припомня агенцията. Представител на германското правителство днес заяви, че не изключва възможността Гърция да се е обвързала и с други страни за сключването на подобни спогодби. Според същия източник, цитиран от Нафтемборики гръцко-финландската спогодба ще трябва да се ратифицира и от останалите страни в еврозоната. В доклада си за състоянието на европейската икономика за август Бундесбанк открито се обявва против решението на срещата на върха от 21 юли, което според нея не мотивира правителствата да поддържат финансова дисциплона.
Гръцките банки очакват да получат днес така наречения Memorandum of Understanding за участието си в roll-over на гръцките държавни облигации, което се очаква да бъде между 8 и 15 на сто и за някои банки до 21 на сто. Финансовите институции ще включат това участие в резултатите си за първото шестмесечие на 2011 и ще пистъпят към намаляване на капитализацията си. Очаква се цялата процедура да приключи до края на август 2011. Финансовите анализатори подчертават, че стойността на roll-over не е чак толкова голяма, но за съжаление не е само roll-over единственото препятствие, пред което се изправят банките. На 29 август започват разговорите им с Black Rock Solutions, чиито експерти ще изучат кредитните им досиета - процедура, която гръцките банкери очакват да бъде особено болезнена.
Следващият голям проблем е ликвидността, която тегне като дамоклев меч над гръцкия финансов сектор. Европейската централна банка в момента не приема за гаранции гръцки държавни облигации, за да изплати на гръцките банки 30-те милиарда евро, за които бе решено на 21 юли. Най-ветоятно мястото на Европейската централна банка ще се заеме от Emergency Liquidity Assistance, който може да с езадейства още в рамките на тази седмица.