Международната агенция за кредитен рейтинг Standard & Poor's обяви, че може да поници оценката си за Португалия и на Гърция през следващите два месеца, в зависимост от резултатите от срещата на върха на европейските лидери в края на март 2011. Рейтингът на Португалия остава А-, а на Гърция ВВ+ и оставят под наблюдение CreditWatch с негативни очаквания. S&P заяви, че не е изключено да понижи рейтингите на двете страни до месец май тази година, след като се анализира участието на новия механизъм за стабилност в решаване на кризата с външните дългове на проблемините страни.
Политическият лидери от Европейския съюз ще се срещнат на 24 и 25 март, за да установят основните характеристики на Европейския механизъм за стабилност. Ако от агенцията преценят, че изготвеният план не е удовлетворителен за решаване на дълговите проблеми на Гърция и Ирландия или задълженията им към кредиторите се наложи да бъдат окастрени, то допълнителното понижаване ще е неизбежно. То няма да е с повече от два пункта, но кредитният статус на Гърция ще е на най-ниско инвестиционно равнище junk, обясняват специалисти.
В същото време лихвите по десетгодишните държавни облигации спрямо германските изхвърчаха до кризисно високи нива и надминаха 12 процента, като spread-показателят стигна 902 пункта. От началото на седмицата spread-ът варира между 890 и 895 базисни пункта, но след съобщението на S&P той надмина психологическата граница от 900 пункта. Друг проблем, който обостри вниманието на инвеститорите и помогна за вдигането на лихвите по гръцките държавни облигации е разширяващият се проблем в Либия. Той благоприятства германските държавни облигации, които са предпочитани въпреки ограничените печалби като нискорискова инвестиция.
И докато международните инвеститори и агенциите за кредитен рейтинг продължават да гледат със съмнение Гърция и възможностите й сама да се справи с проблемите на външния дълг, финансовият министър Георгиос Папаконстантину потърси съдействието на политическата опозиция. Лидерът на Нова Демокрация Андонис Самарас отказа да влезе в преговори с правителството за средносрочния план на действие и политиките свързани с Меморандума за финансова помощ. Същата позиция изразиха и представителите на радикалната левица СИРИЗА и Гръцката комунистическа партия, които не откликнаха на зова на премиера Георгиос Папандреу за обществено сътрудничество в преходния период.
Това не остави голям избор на финансовия министър да представи пред широка публика пакета от мерки до 2015 година. Единствените, които проявиха интерес да чуят какво може да предложи правителството днес за оздравяването на гръцката икономика в следващите пет години бяха отлюспените от СИРИЗА Демократична Левица и новосформираната партия на Дора Бакояни Демократичен Алианс.
След срещата с финансист номер едно на Гърция представителят на Демократична Левица Димитрис Хаджисократис заяви, че неговата партия не е съгласна с политиките на ПАСОК. Той призова Европа да съдейства на Гърция в по-бързото й оздравяване като даде разсрочка за изплащането на двустранната финансова помощ от 110 милиарда евро, намали лихвите по нея и Европейската централна банка да започне издаването на евро облигации.
Левичарят Димитрис Хаджисократис подчерта, че правителството трябва да намери по-справедлив начин за разпределение на тежестта от фискалната консолидация върху различните обществени групи и да засили политиките за социална солидарност.
Подобни бяха и исканията на представителите на десните политици от Демократичен Алианс, които не се обявиха напълно срещу правителствената политика, но призоваха за по-бързи и по-ефективни структурни реформи. Независимият евродепутат и поддръжник на Дора Бакояни Тодорос Скилакакис обяви, че Гърция задължително трябва да намали лихвените проценти по финансовата помощ и да се насочи към бързи реформи без да обслужва корпоративни интереси и да използва радикални популизми.