Фалитът на Гърция продължава да е възможен дори и в краткосрочен план, а механизмът за спасяването й на Международния валутен фонд и Европейския съюз само й даде отсрочка във времето. Това заяви анализаторът на Standard and Poor’s Дейвид Биърс на инвестиционния форум, организиран от агенция Ройтерс в Лондон. Според него Гърция в момента има лукса да убеди пазарите и гражданите си, че прилага някакъв план за намаляване на държавните разходи. Агенцията за кредитен рейтинг е доста критична към гръцката икономика и в края на април понижи отново кредитния рейтинг на страната като сложи инвестициите в нея в категорията junk.
Изявлението му става само ден, след като агенция Bloomberg оповести резултатите от анкета, проведена сред 1001 финансови анализатори в цял свят. 41 на сто от тях вярват, че е много вероятно Гърция да напусне еврозоната, а 34 на сто смятат, че подобен сценарий е малко вероятен. Анализаторите смятат, че след Гърция най-застрашена е Португалия, след това Испания и Ирландия. Мнозинството от анкетираните се съмняват дълбоко в резултатността на механизма за подпомагане на страните от еврозоната на стойност 440 милиарда евро. Само 23 на сто вярват, че механизмът ще е в състояние да предотврати излизането на една или друга страна от еврозоната или да предотврати разсрочването на дълговете на държавите. 40 на сто смятат, че страните, които преустановят плащанията си към кредиторите ще останат вътре в еврозоната, а 35 на сто са на мнение, че дори и излизането от еврозоната няма да гарантира, че въпросната страна няма да фалира.
Междувременно гръцката Национална статистическа служба обяви, че намаляването на Брутния вътрешен продукт на страната е по-голямо от очакването. Очакванията бяха за отрицателен ръст на БВП от 2,3 на сто, а в крайна сметна отрицателния ръст на БВП за първите три месеца на годината е 2,5 на сто.