Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Стив Савас: Приватизирайте, децентрализирайте, управлявайте с прозрачност

14 Октомври 2010 / 17:10:23  Виктория Миндова
996 прочитания

Предайте управлението на губещите държавни болници на частни компании, които имат опит в мениджмънта на здравни центрове. Дайте на консигнация западащите публични дружества с големи дефицити, за да си възвърнат конкурентоспособността и да подобрят качеството на услугите. Децентрализирайте държавната администрация, така че да направите обществото съпричастно към развитието на икономиката по региони. Всичко това бяха само част от съветите на икономическия корифей и преподавател в City University в Ню Йорк Стив Савас, който говори в Атина за променящата се роля на държавата и как Гърция може да се върне на пътя на икономическия растеж.

Приватизацията не означава просто продажба на една държавно предприятие на частен предприемач. Тя означава делегиране на редица функции и услуги в прозрачни условия на договореност, които ще донесат общо повишаване на конкурентостта в съответната област.  Тази процедура може да се приложи за най-различен тип обществено полезни услуги като автобусния транспорт, водоснабдяването, пътното поддържане, градската чистота и много други. Според проучване представено от професора, ако процесите по приватизацията са прозрачни и разбираеми и условията на договора са изградени, така че да не ощетяват нито една от двете страни, разходите по управлението и експлоатацията могат да бъдат намалени между 20% до 50%.

За да опише нагледно предимствата на приватизирането, Стив Савас даде пример с една от най-големите държавни болници в Ню Джърси, където той живее. Преди няколко години общината решила да предаде управлението на здравното заведение в ръцете на частна компания. Резултатите са, че разходите са били намалени с 35%, а по-късно са били създадени и около 20% нови работни места.

Стив Савас продължи с примерите успешни сделки между държавата и частните предприемачи с 75-годишната концесия, която кметството на Чикаго е дало върху паркинг-метрите в града срещу един милиард долара в началото на сделката. Управлението на Питсбърг в щата Пенсилвания пък е дал на концесия за 50 години също част от паркинг-метрите на града срещу малко повече от 500 милиона евро. В момента кметството на Ню Йорк обмисля подобна сделка, от която ще спечели поне пет милиарда долара. Друг пример, който той използва бе със стокхолмското метро, което е дадено за управление на френска компания. Противопожарните услуги пък в Дания също са предоставени на частни предприемачи, които Савас определи като особено успешни.

„Най-добрият пример обаче за предоставянето на обществени услуги от частния сектор е автобусният транспорт в Дания,” каза икономистът. Държавата е създала необходимата инфраструктура и след това чрез отворен обществен търг е пуснала линиите на концесия за пет години на три различни компании, които са предложили най-добри условия в съчетание с цена и качество на услугите. Днес 81% от датската автобусна система се управлява от английска, френска и американска компании в пет различни концесии. В резултат на това разходите по управление са намалели с 22%, а 90% от служителите са местни граждани. Подобна тактика е последвана и за автобусните линии в Сан Диего в САЩ, където разходите са били намалени с почти 40%.

„Важно е да разберем, че проблемът не е държавният сектор срещу частния, а монополът срещу конкурентоспособността,” отбеляза Стив Савас. Той обясни, че монополите като цяло имат тенденция да се разрастват, затлъстяват и разбира се да влошават качеството на предлаганите услуги. Това важи и ако монополът е в държавата. Гърция сама за себе си трябва да реши, кои услуги да останат изключително доминирани от държавния сектор и кои могат да бъдат пуснати на свободния пазар, за да развият конкурентостта на страната. Според него добър пример за успешно сътрудничество между държавния и частния сектор е построяването на новото атинско летище „Елевтерос Венизелос”, което бе изградено преди Олимпийските игри през 2004 година. Този пример за съдействие може да се приложи за редица губещи днес държавни предприятия като държавните железници, компаниите от градския транспорт, Електрическата компания и др.

„Ролята на държавата е да сложи законовите рамки, в които пазарът да се развива, както и да съблюдава коректното прилагане на съответните закони,” заяви категорично икономистът. След това пазарът само ще следва правилата на свободната търговия, подчинен на правилата за търсене и предлагане и конкуренция.

Стив Савас е бил заместник-министър на жилищното строителство и градоустройството в администрацията на Роналд Рейгън (1981-1983) и заместник-кмет на град Ню Йорк (1967-1972). Той е баща на идеята за сътрудничеството между държавния и частния сектор (Рublic Рrivate Рartnership) за повишаване на конкурентостта родена през 60-те години на двайсети век и е бил консултант по въпросите на приватизацията в 54 страни. Работи под егидата на Световната банка, ООН, Агенцията за международно развитие на САЩ и е бил в екипа на легендарния нюйоркски кмет Рудолф Джулиани. Стив Савас е американец от гръцки произход и последното му посещение в старата му родина е по покана на Института по демокрация „Костас Караманлис”, за да представи вече изпитани и утвърдени практики в други страни за успешното сътрудничество между държавния и частния сектор.

Категории: ИкономикаПазариСтив Савас Public Private Partnership
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus