Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Стрес-тестовете не плашат гръцките банки

10 Март 2011 / 10:03:58  GRReporter
1611 прочитания

Оптимистично са настроени гръцките банки за предстоящия стрес-тест, предаде икономическият вестник Имерисия. Независимо, че Moody's намали кредитния рейтинг на шестте най-големи финансови институции в страната гръцките банкери смятат, че могат да отговорят на новите изисквания за капиталова адекватност, които установи Европейският банков регулатор.

Организацията е наследник на Комитета на европейските банкови надзорници, който се провали в опита си миналата година да убеди капиталовите пазари, че европейската банкова система е солидна и непоклатима. Комитетът загуби всякакво доверие в себе си, след като се наложи да намери финансова помощ за две ирландски банки независимо, че бяха преминали теста на контролния орган. През 2010 от 91 банки от еврозоната  теста не издържаха общо седем. Една от тях бе Земеделската банка на Гърция. Пиреос пък премина теста с пожелателния минимум от 6 на сто.

В края на тази седмица Европейският банков регулатор организира специална телеконферентна връзка, на която ще се обсъдят въпроси, свързани с условията около стрес-теста и ще се съберат по-детайлни данни за състоянието на европейските банки. За момента е известно, че тестът ще разглежда два сценария. Единият е основен, а другият песимистичен.

Песимистичният включва свиване на икономиката на еврозоната от 0,5% през 2011 и още 0,2% през 2012 и срив на пазара на недвижими имоти. Също и спад в стойностите на европейските акции средно около 15% и увеличаване с 75 пункта на цената на държавното кредитиране на страните от валутния съюз. И още - увеличение на разходите по междубанковото кредитиране с 125 пункта и общо намаляване на световното търсене с главен герой САЩ, като се включи и отслабване на долара с 4 на сто.

Според гръцките икономически анализатори този стрес-тест е по-строг, защото изискванията за нивото на капиталовата адекватност на банките ще са по-високи от тези на Базел-III от седем на сто. Това мнение обаче не споделят специалистите от Файненшъл таймс , които смятат, че летвата за измерването на издръжливостта на 88-те европейски банки тази година е ниска.

Основните критики са, че спадът на европейските акции на капиталовите пазари този път е намален на 15%, вместо на познатите 20% от стрес-теста приложен в средата на 2010 година. Също така не е включено нарастването на цените на суровините, което вече е може да даде сериозно отражение на движението на пазара, а свиването на икономиката на съюза също е занижено.

В отговор на забележките на Файненшъл таймс, шефът на Европейския банков регулатор Андреа Енриа излезе с изявление, цитирано от AFP, в което се казва, че тазгодишните стрес-тестове са тежки и по-задълбочени от миналогодишните. „Трябва да разгледаме целия пакет от това, което се намира в новия стрес тест, а не просто вадим от няколко забележки от контекста”, поясни Енриа.

Не се знае до колко това твърдение може да обеди международните инвеститори в стабилността на европейската банкова система. Същата публикация цитира високопоставен банков анализатор от Лондон, който коментира стрес-тестовете: „Нищо до момента не е възникнало, за да промени мнението на пазарите за този процес. Последният път бе шега. Защо сега да е различно?”

Категории: ИкономикаПазари банки сртрес-тестове Гърция
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus