Световните борси се представиха много добре тази седмица. В Америка, Dow Jones нарастна с 3.9% и затвори на 9505.8 пункта. Nasdaq също качи около 3.9% до 2019.6 пункта. S&P 500 пък затвори на 1025.7 пункта - ръст от 4.5%. Отвъд океана, лондоският FTSE 100 също нарастна тази седмица - с 3.7% до 4843.9 пункта. В Япония, Nikkei регистрира загуба от 2.7% до 10238 пункта - единственият от големите индекси да затвори седмицата с спад.
Благоприятните данни от Европа и Азия заедно с прогреса на борсите от Щатите дават нови надежди, че най-лошото от кризата вече е отминало. Много анализатори обаче твърдят, че този растеж се дължи на огромните суми похарчени от правителствата, за да стимулират икономиката, а не на истински прогрес. Франция и Германия показаха позитивен ръст на БВП за първата половина на 2009, а повечето Европейски икономики съобщиха по-добри цифри от 2008. В очакване на срещата на Г20 в САЩ през септември, най-голямата икономика в света съобщи, че ръст на БВП за първата част на 2009 е около 0%, и се очаква ръст за втората полувина. Повечето анализатори са съгластни, че икономиката вече не е в положение на вертикален плонж - вече не се чувстваме, че падаме без дъно.
В Гърция, се очаква трудна зима за държавните служители, едноличните търговци и семействата с годишни доходи над 75000 евро. Правителството обяви нови мерки за намаляване на бюджетния дефицит, които включват промени в данъчния кодекс, лишаване от надбавки за държавни работници както и замразяване на заплатите им. Правителството планира увеличение с 5% на данъците на доктори, спортисти, и други професии които се таксуват отделно.
В други икономически новини цената на петрола удари рекордна за 2009 стойност - $74.72. Това се дължи на добрите прогнози за повишено търсене от най-големите икономики на Европейския Съюз, както и на по-силно от очакваното търсене от Азия.