снимка: newmoney.gr
Консорциумът Шах Дениз избра трансадриатическия газопровод TAP за преноса на азерски природен газ от Каспийско море към Европейския съюз. Решението обяви директорът на British Petroleum за Азербайджан, Грузия и Турция.
Строителството на газопровода ще започне още през 2014. Началото му ще е на гръцко-турската граница, където ще се свърже с турския газопровод TANAP. 478 километра от дължината му ще преминават през северна Гърция, след което ще премине през Албания. В участъка до Италия газопроводът ще бъде построен на морското дъно.
Договорът за участието на Гърция в енергийния проект бе подписан преди два дни, часове след като стана ясно, че проектът Nabucco West е бил отхвърлен.
снимка: ethnos.gr
Общата инвестиция в страната ще възлезе на 1,5 милиарда евро, а първите доставки на азерски природен газ към Европа се очакват през 2019. На първо време ще бъдат доставяни 10 милиарда кубически метра на година, с възможност за удвояване на това количество.
Андонис Самарас определи избора на газопровода TAP като най-значимото икономическо събитие за страната през последните десет години. В изявленията си от Брюксел той посочи, че това решение ще превърне Гърция “в енергиен възел, т.е. в полюс, който ще привлича нови инвестиции и компании”.
Според гръцкия премиер в началото кандидатурата на проекта TAP не изглеждала като най-вероятният избор. “Взехме едно стратегическо решение, лансирахме го без излишен шум, работихме, следвайки своя план и ето, че успяхме. Днешното решение е още един от стимулите, който ни кара да излезем от кризата възможно най-скоро. То също показва, че Гърция, за която работим днес ще бъде по-добра, по-силна и по-конкурентна от онази отпреди кризата”, посочи той.
Андонис Самарас подчерта, че само в Гърция директната инвестиция ще надхвърли сумата от 1,5 милиарда евро и представи ползите от проекта за страната. “Този газопровод не беше единственият възможен вариант за преноса на азерски природен газ в Европа. За да бъдем точни, до съвсем скоро съществуваше единствената кандидатура на един друг газопровод, който нямаше да минава изобщо през Гърция, след като от Турция щеше да преминава директно в България. От там щеше да премине в Румъния и след това към Централна Европа. Работихме в полза на кандидатурата на TAP и в много малък период от време спечелихме проекта”.
Според гръцкия премиер осъществяването на един толкова важен проект поставя Гърция на картата на газопроводите и енергийните доставки за цяла Европа. “Това е един много важен “вот на доверие” към Гърция и нейното бъдеще в европейските структури. След обявяването на решението за проекта всички катастрофални за страната сценарии престават завинаги. Просто защото нямат никакъв смисъл. Защото, кажете ми, кой би влял толкова пари в една нестабилна икономически, социално и политически страна? Особено когато става дума за едни от най-големите международни компании”.
Андонис Самарас подчерта, че газопроводът ще създаде 2 000 преки работни места и 10 000 в различни компании, които ще се включат в проекта. В същото време се очакват големи приходи от данъци и печалби за местните общества и собствениците на земята, откъдето ще преминава газопроводът.
“Гърция ще има директна облага, тъй като няма да е зависима от един доставчик на газ. Така се очква да имаме по-ниски цени за един екологичен източник на енергия. В същото време се подобрява геополитическата ни позиция на Балканите и в Европа като цяло. Държавите от региона също ще могат да се снабдяват с природен газ от газопровода TAP в малко по-късен стадий”.
Построяването на газопровода се очаква да продължи около 3-4 години. Гръцката компания за природен газ ДЕПА вече е започнала да преговаря с консорциума, който разработва находището Шах Дениз в Азербайджан доставката на един милиард кубически метра газ за нуждите на гръцкия пазар. В договора се предвижда също изграждане на интерконекторни връзки за снабдяването на България и Румъния с азерски газ. Това стана ясно от изказванията на министъра на околната среда, енергетиката и климатичната промяна Янис Маниатис и неговия заместник Макис Папагеоргиу след официалното обявяване на решението за TAP.
Те заявиха още, че в предварителните условия се предвижда участие на гръцката държава в консорциума с дял от 5 на сто. То ще се задейства след края на изграждането на тръбопровода и началото на неговата експлоатация.
По преценки на министерството на финансите приходите за Гърция от функционитането на TAP ще стигнат до 320 милиона евро в рамките на 15 години. В договора не се предвижда удържането на такси за преминаването му през територията на страната. Освен България и Румъния в бъдеще се очаква доставката на газ и към страните от Западните Балкани.
Във връзка с цените на газта, Янис Маниатис заяви, че вече текат преговори за тяхното намаляване с руската компания Газпром, тъй като увеличаването на броя на източниците засилва конкуренцията в полза на потребителите.