Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

The Economist - Новият Георгиос има много неща да доказва

09 Октомври 2009 / 09:10:54  GRReporter
978 прочитания

"Дядото и бащата на новия гръцки премиер Георгиос Папандреу също са били премиери в миналото и нямат славата на добри мениджъри на гръцката икономика. Баща му основа социалистическата партия ПАСОК, която управляваше по правилото "Облагам с данъци и харча". Дядо му, също Георгиос, беше премиер на центристко правителство с кратък живот, което направи огромни разходи през 60-те години", припомня авторитетното английски списание The Economist в обширен анализ, посветен на предизвикателствата пред новия гръцки премиер Георгиос Папандреу. "Като трети член на династията на поста министър-председател новият Георгиос има много неща да доказва", продължава списанието.
    The Economist анализира предизборната стратегия на социалистическия лидер, чиито основни обещания са за по-голяма прозрачност, конкурентноспособност и достойнство и заключава: "Сега има шанс да ги изпълни". Изданието констатира, че членовете на новото правителство говорят с термини, които рядко чувахме от устата на Костас Караманлис - климатични промени, конкурентноспособност, електронна администрация. Министерството на националната иконимика се раздели на две. За инвестициите и усвояването на европейските фондове ще се грижи завършилата в Америка Лука Катцели, а за поддържането на бюджета завършилият във Великобритания Георгиос Папаконстантину.
    В момента най-важната задача е избягването на една хронична рецесия. "Туристите в Гърция бяха малко това лято. Поради световния търговски спад, намаляха приходите от корабоплаването. магазини и заведения затварят във всички атински квартали. Безработицата достига двуцифрено число. Вътрешният дълг се увеличава поради забавянето на приходите от данъците и резкия скок в разходите по време на предизборната кампания", така The Economist  описва състоянието на гръцката икономика.
    Въпреки това Папандреу обещава пакет от три милиарад евро за подкрепа за малките предприятия. Те ще се вземат от 10-те милиарда  дължими данъци, които правителството също обещава да събере. Също така министър-председателят обещава чувствителни увеличения на заплатите и пенсиите, за да съживи потребителското търсене на пазара. "Ако обаче вътрешниятдълг мине 10 на сто от брутния вътрешен продукт, министър Папаконстантину трудно ще получи одобрение за програмата си от своите европейски партньори", предупреждава списанието.
    Според изданието никой не полага на съмнение искреността на Папандреу, когато говори за повишаване на конкурентноспособността на икономиката, за използването на новите технологии в малките предприятия, за възстановяемите източници на енергия. Много обаче се страхуват, че плановете му ще бъдат спънати пт бюрокрацията и корупцията, заключава The Economist. Изданието цитира бивш министър, който казва: "Ако си бил външен министър (какъвто е бил Георгиос Папандреу - б.р.), не си запознат с реалността на гръцката система".

Категории: The Economist анализ за Георгиос ПапандреуИкономикаПазари
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus