Снимка - вестник Елефтеротипия
Бурята около петъчната пресконференция на представителите на Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд в Гърция застигна и нищонеподозиращия американски държавен секретар Хилъри Клинтън. Както съобщава вестник Та Неа гръцкият премиер Георгиос Папандреу разговарял по телефона с госпожа Клинтън, за да й се оплаче от поведението на тройката в Атина. Американският първи дипломат позвънила сама на Папандеру, за да обсъди с него ситуацията в Египет, а той използвал случая и наковладил тройката. А тя горката какво да направи - изразила за пореден път подкрепата си към гръцкото правителство и гръцкия народ.
Не стихват разгневените реакции на гърците след пресконференцията на господата Серваас Дерууз, Клаус Мазух и Пол Томсън, на която те обявиха амбициозна приватизационна програма на стойност 50 милиарда евро. Още в петък вечерта водещата на централната емисия новини на канала Мега Олга Треми определи като циник Пол Томсън за това, че на въпросната пресконференция си позволи да вземе отношение по протестите на привилигерованите професии в Гърция. Днес Панделис Иконому, депутат от управляващата партия ПАСОК нарече другия участник в пресконференцията господин Серваас Дерууз “хулиган” и “персона нон грата” в Гърция затова, че се осмели да предложи на гръцката държава да продаде губещите държавни предприятия. “Дерууз е нежелано лице, един вносен хулиган, от когото нямаме нужда, в Гърция си имаме достатъчно хулигани”, каза депутатът в предаването “Първа линия” на радио Скай.
В същия тон бе и изказването на министъра на образованието и религиите Ана Диамантопулу, която в същото предаване се обяви против продажбата на държавна собственост и в подкрепа на по-ефективното й използване. “Не мога да разбера защо обикновени чиновници трябва да дават пресконференции. Тройката не може да дава пресконференции”, постанови социалистката-министърка. "Какви са тези хора? Кого представляват? И кой им дава правото да дават пресконференции", разгорещено запита още един министър в екипа на Папандреу - този на земеделието Костас Скандалидис. Скандалидис все пак призна, че министерският съвет на свое заседание е обсъждал приватизационна програма за 15 милиарда евро. Той обаче не уточни дали става дума за периода 2011-2012 или общо до 2015 година.
Единствено господин Клаус Мазух остана пощаден от словестния огън на гръцките медии и политици. Може би защото благополучието на Гърция в момента изцяло зависи от институцията, която той представлява. Никой не е луд да реже клона, на който седи. Никак не е случайно, че единственият, на когото премиерът Папандреу не размаха пръст е президентът на Европейската централна банка Жан-Клод Трише. Интересно е и каква е целта на тези телефонни жалвания. Дори и трите организации да сменят представителите си в Атина, те едва ли ще сменят политиката си спрямо Гърция. Или целият този медиен шум просто цели да отмести вниманието от същността на проблема - финансова дисциплина и приватизация към повърхността - имат ли право или не трима технократи да дават пресконференции, на които да казват открито какво е състоянието на гръцката икономика.
И днес гръцката преса продължава да предъвква петъчната пресконференция на тримата експерти, които бяха в Атина, за да проучат как страната изпълнява Меморандума за стабилност и да преценят дали на Гърция трябва да й бъде изплатен четвъртия транш от помощта, който е в размер 15 милиарда евро. “Загубени в превода” е заглавието на вестник Нафтемборики, който пише: “така се чувстваме след петъчната пресконференция на тройката. Загубени в превода на събитията, защото все още се опитваме да дешифрираме всичко, което се случи”. “Война за тримата посредници”, така определя ситуацията електронното издание zougla.gr.