Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Товарният транспорт ще вдигне на крака държавните железници

20 Ноември 2010 / 18:11:37  Виктория Миндова
5401 прочитания

 

Товарният транспорт, оптимизирането на дейността и използването на пълния капацитет на съществуващата инфраструктура са основата за оздравяването на държавните железници, според президентът на ТРЕНОСЕ Анастасиос Зилиакопулос. Той говори на 14-тия форум посветен на логистиката в средиземноморският район, като очерта главните цели на новото ръководство. Новото управление на ТРЕНОСЕ има нелеката задача да оздрави държавното предприятие и да го превърне от черна дупка за парите на данъкоплатците в успешно и финансово рентабилно предприятие.

Анастасиос Зилиакопулос заяви, че са започнали да се правят малки стъпки в посока на модернизиране на железниците, като от май месец 2010 година, когато е встъпил в длъжност е въведена резервация по телефона. „До тогава, ако искахте да си купите билет, трябваше да отидете до гарата. Резервациите по телефона са първата стъпка, до края на годината пускаме и уеб билетите.”

„С новия закон за оздравяване на железниците се насочваме към клиента, като ще дадем особено значение на товарния транспорт. Това е единственият начин да задържим компанията устойчива,” зави Зилиакопулос. Той обясни, че 2009 година е била изключително трудна за компанията и не скри факта, че което и да е друго гружество в частния сектор с дефицит като този на държавните железници, би фалирало още преди години. Дружеството оцеля до днес, защото данъкоплатците вливаха пари, поясни президентът и подчерта, че това няма начин да продължава. „Компанията ще стане устойчива само, ако може да предлага услуги, които са конкурентни.”

Недвижимото имущество на дружеството е един от най-големите му активи, които все още остават неоползотворени. В това число се включват товарните центрове, изградени през годините, които остават неоползотворени поради лош мениджмънт. За момента 90% от услугите в транспортирането на стоки на железниците преминават през Солун. „Обемът не е голям, но има възможност да се разшири, чрез подобряване на съществуващата система.” Първата цел в тази посока е да се подобри качеството на услугата и да се намали цента, което от своя страна ще увеличи обема, обясни президентът. Иска се единна стратегия, която да е съобразена както със съществуващата инфраструктура, но и с изискванията на пазара. „Не може да очакваме, че само защото имаме построени складове в даден район, клиентът ще иска да ги ползва,” каза Зилиакопулос.

На логистичната конференция говори и представителят на Асоциацията на транспортните инженери Лукас Димириу, който приветства инициативите на новото ръководство на ТРЕНОСЕ. Препоръката, която даде бе свързана с програмата за оползотворяване на недвижимото имущество. „Държавните организации до момента не са доказали, че са особено резултатни в мениджмънта на голямото имущество, което притежават,” отбеляза Димитриу. Затова Асоциацията на транспортните инженери смята за необходимо, публичното предприятие да потърси помощта на частни компании в областта на недвижимите имоти, които да направят оценка и анализ на активите на организацията, за достигането на по-бързи резултати.

Финансово несъстоятелните линии също трябва да бъдат съкратени, според специалиста, за да може предприятието да се съсредоточи върху средносрочния план на компанията за изграждането на ефективна железопътна мрежа за свързване на Европа с Азия и Черно море. „Смятаме за необходимост изготвянето на конкретен бизнес план на ТРЕНОСЕ, който да се следва в следващите години.” Лукас Димириу подчерта, че промените в държавната компания не трябва да бъдат вземани предвид единствено на базата на задълженията вписани в Меморандума за финансова помощ, но и според възможностите на развитие по райони.

Управителят и изпълнителен директор на N -topos Григорис Ламбру говори за важността на технологиите в логистиката, комуникациите и търговския транспорт. Неговата компания разработва, изгражда и прилага програмни продукти за управление и контрол на транспортните услуги. Клиенти на N –topos компании като Гръцките пощи, атинския трамвай,  Атинското международно летище и др. За новия столичен трамвай, който бе пуснат преди Олимпийските игри в Атина през 2004 година, N –topos са разработили специална програма за 24 месеца. Тя има високо-технологична система за навигация и контрол, която е струвала 8,5 милиона евро, но подсигурява най-високо ниво на сигурност и ефективност в областта.

Още по-вълнуващо звучи системата, която от N –topos изобретили за контрол и информация в реално време на движението в Международното атинско летище „Елевтерос Венизелос ”. Всички системи, проектирани и инсталирани от N-топос, включително и тези във вътрешността на превозните средства, като автобуси, смарт спирки и мобилни терминали и др. са свързани и общуват с централния сървър във всяка секунда, 24 часа в денонощието, 365 дни в годината. Интегрирането на всички тези системи гарантира, че цялата необходима информация за мониторинг на летището е предавана в реално време чрез GPS.

Под наблюдението на уеб базирания оперативен контролен център и с 18 под-центрове в страната, управлението на Гръцките пощи контролира, ръководи и координира всички свои превозни средства и доставки. Системата също е на N –topos, които са  проектирали, инсталирали и поддържат програма, която е работи като главен мозък на пощите и дава информация в реално време за точното местоположение на пратките, както и на 750 автомобила насочени към 6500 пункта на разпределение в страната. Информацията за местоположението на пратките се обновява всеки 60 секунди.

Категории: ИкономикаПазариКомпании ТРЕНОСЕ
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus