В чужбина новините от Гърция не са хич розови. Една статия на английския Financial Times цитира собственици на периптери, гръцките будки за вестници да се оплакват - "Вече не се продават толкова чужди списания или вносни шоколади. Добре, че цигарите и неделните вестници все още се продават. В тези времена хората не знаят колко да харчат - гледат новините и си мислят, че идва апокалипсис." От изданието споменават, че следващата седмица ще има две големи стачки - знак, че доверието в правителството бавно изчезва. Между другото гръцките проблеми започват да влиаят на цените на испанските и португалските ценни книжа.
Друг уважаван западен вестник - Wall Street Journal - излезе със заглавието "Възможно ли е изобщо Гърция да се управлява", където се твърди, че за да излезе една страна от криза, трябва гражданите да се подчиняват на законите на страната и да имат чувството за обща цел - а и двете липсват в Гърция. Вестникът се позовава на серия стачки през февруари и на културата да се избягва плащането на данъци.
Тревогите покрай евентуалния фалит на Гърция се разпространиха и до други страни от еврозоната с големи бюджетни дефицити като Португалия и Испания. Миналата седмица, инвеститорите започнаха да разпродават ценни книжа и на тези две средиземноморски страни, а цената за застраховане срещу португалски държавен фалит ряско нарастна.
Световните борси отразиха тази тенденция на европейските инвеститори да разпродават ценни книжа. В Щатите Dow Jones затвори със загуба от 0.55% на 10012,2 пункта, и Nasdaq със загуба от 0.3% до 2142.2 пункта. S&P 500 също затвори със загуба - от 0.6%, затваряйки на 1066.2 пункта. Отвъд океана в Лондон FTSE 100 затвори с 2.5% по-ниско, и заплаши да пробие под 5000 пункта за първи път от три месеца. В Япония, Nikkei загуби около 1.4% и затвори на 10057 пункта.
Атинската борса обаче преживя малък крах като падна близо 9% до 1878 пункта. За последен път преди тази седмица индексът беше под 2,000 пункта на 29ти април 2009. Лошото е, че въпреки че последната продажба на гръцки ценни книжа от правителството беше успешна, това не бе достатъчно да осигури доверието на купувачите. Това се смята за знак, че дори държавата да успее да набере финанси и понижи дефицитите, привличането на инвеститори ще е дърлга и трудна борба.