Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Търговците на гориво ще си търсят правата от Европейската комисия

21 Януари 2011 / 17:01:57  Виктория Миндова
1138 прочитания

„Ще се обърнем към Европейската комисия за експертно мнение по договорите на големите компании, които дават името си на бензиностанциите и как това влияе на ценообразуването на горивата”. Това съобщи специално за GRReporter президентът на Общо гръцката федерация на доставчиците и търговците на гориво Василис Кочос. Решението е било взето на събрание на управителния съвет на синдиката и е предизвикано от неясния начин, по който се образуват цените на едро при горивата.

Проблемите с ценообразуването при бензина са дългогодишни в сектора, които придобиха особена тежест след разгара на кризата и сериозното увеличение на акцизите през 2010 година в Гърция. Това личи и по разликите в цените на един и същ вид бензин в различните бензиностанции. Специалистите от сектора обясняват това явление с разликите в цените на едро.

Много компании, които предоставят името си на бензиностанциите, натоварват допълнително и цената на доставяния от тях бензин, като условие за изплащане на първоначалната инвестиция, заяви Кочос. В същото време той каза, че собствениците на бензиностанции изплащат тази инвестиция според подписаните договори за сътрудничество, а повишаването на цената на доставяните горива не е част от официалната договорка.

„Ако нормално бензинът, който доставят компаниите струва между едно евро и 1,02 евро, то в случаите на повишаване на цената на горивата, според размера на инвестицията, цената на едро може да достигне и до 1,10 евро” обясни синдикалистът. По този начин петролните компании повишават цените за краен потребител и автоматично изваждат някои бензиностанции извън пазара, защото ги прави неконкурентни. На въпроса „Колко бензиностанции са подложени на този ценови натиск?”, Василис Кочос заяви, че не може да даде точно число. Независимо от това добави, че по груби изчисления може би става въпрос за почти половината от бензиностанциите в страната.

В същото време стана ясно, че Гърция държи първенството между 27-те страни от Европейския съюз с най-високи цени на горивата и най-вече при безоловния бензин. Според официалните данни на Европейската комисия публикувани от Имерисия миналата седмица, цената му е нараснала с 46% за последната година и средно се продава с около 50 евроцента повече от началото на 2010 година. В повечето гръцки градове е рядкост да се намери бензиностанция с цена под 1,60 евро за литър тип 95 безоловен бензин, а във Фтиотида е регистрирана най-високата пазарна цена – 1,81 евро за литър.

От Общогръцката федерация на доставчиците и търговците на гориво са категорични, че ситуацията на пазара трябва да се промени и регулира в интерес на потребителите. Познатите ни до сега искания за въвеждане на контролни уреди на всички нива на движение на горивата - от рафинерията до резервоара на автомобила – остават. Първата крачка за решаване на проблема с ценообразуването ще е да се отнесат до Комисията по конкуренцията към Министерството на регионалното развитие и конкурентността. Ако отговорът от там е незадоволителен, синдикатите ще отнесат въпроса към Европейската комисия.

Синдикалистите остават категорични, че отварянето на безмитните бензиностанции ще навреди на местната икономика и ще подсили черната търговия. Затова взеха решение, че ще предприемат стачни действия без да уточняват от коя точно дата. „От стабилността на този пазар и от цената на горивата зависят цените на всички останали стоки в страната. Инфлацията през декември 2010 година скочи точно поради поредното поскъпване на горивата, така че нещо трябва да се направи по този въпрос” заключи Кочос.

Категории: ИкономикаПазари горива ценообразуване Европейската комисия
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus