За първа година гръцките търговци отвориха сезона с намаленията с промоции, които достигат до 50 на сто. Високите данъци, намаленото потребление и общото свиване на пазара, накара оцелелите търговци да започнат разпродажбите много по-смело отколкото в предишни години. В предишни години летните намаления, които традиционно започват в средата на юли започваха плахо с отстъпки от цените между 10% до в 30% в най-добрия случай. Днес от витрините на малки и големи магазини висят надписи „Всичко на половина” или до 60% намаление и други подобни примамки. В желанието си да привлекат обикновения потребител с отънял джоб, за да похарчи малкото си пари, точно в своя магазин, търговците пишат всевъзможни послания.
В популярната верига Бенетон са пуснали оферта за „покупки над 200 евро получавате 50% намаление”. Надписът изглежда вълнуващ, но отначало не става много ясно какво е посланието. Остава впечатление в купувача, че може и да не е много на сметка, защото ще се наложи да похарчи 200 евро, преди да получи отстъпка. На въпроса „Какво всъщност имате предвид под покупки за 200 евро – получавате 50% намаление”, продавачката любезно ми обясни, че ако отидете на касата със стока от магазина за 200 евро, ще платите само 100 евро. „Не е зле”, помислих си, но след това се сетих, че много малко от хората, които познавам са готови в новите икономически условия да дадат 100 евро за дрехи, точно преди летните почивки.
Смяната в приоритетите на средностатистическите гърци бе неизбежна, но се оказва, че не важи за всички. В друг магазин още в първия ден на разпродажбите, висеше етикет 40% намаление над лятна памучна рокля с меки цветове, фина изработка и тънки презрамки. Останалите на закачалката номерации бяха само най-малкия номер в магазина XS. „Разбира се, че ще има голямо намаление”, коментира госпожа на средна възраст и добави: „нали са останали непродаваеми номера”. Продавачката не се съгласи с това твърдения и заяви, че когато моделът е хубав, клиентите не чакат намаления, направо купуват.
„Ние не чакахме намаленията, за да смъкнем цените на някои от стоките след Великден”, каза за GRReporter продавачка в магазин за бельо и чорапи. Тя заяви, че няма големи очаквания от сезона с намаленията, но се надява да изкара достатъчно, за да може да покрие разходите през лятото. В същия момент тя залепяше стикер на витрината си с надпис „Големи намаления”, но призна че няма големи очаквания. Същото важи и за повечето магазини, които издържаха първия финансов шок през 2010 и устояха на кризата до момента. Фискалната консолидация и мотото „Потъваме като Титаник” на премиера Георгиос Папандреу, характеризира нова ера в икономическия и социалния живот на Гърция, в който много малки търговци фалираха.
И този път в търговската част на булевард Патисион не липсваха опразнени магазини и такива с надпис: „Крайна разпродажба на зимни и летни стоки – затваряме поради тежки условия”, а под него бе залепен друг надпис, който пишеше, че настоящето помещение се отдава под наем. Според данните на търговските камари в страната един на всеки три малки търговски обекта затваря врати от началото на годината. В края на миналата година търговците предвидиха, че освен фалиралите през 2010 година 65 хиляди търговци, през 2011 техния брой ще се удвои.
Бизнесменът и председател на гръцката комисия на Международния съвет на търговските центрове (ICSC) Тодор Харагионис още през март тази година заяви пред GRReporter, че търговията на дребно в Гърция е била криворазбрана за дълги години. Малките търговски обекти много често са се приемали за спасение от безработицата или лесен начин за неквалифицирана работна ръка. Въпреки това, този бизнес не е за всеки, подчерта той и поясни, че кризата е само повод тези дисбаланси в системата да се уравновесят и след края на преходния период да останат най силните.
Основно предимство днес имат големите търговски вериги, които предлагат стоки на ниски цени и имат възможност да правят големи търговски отстъпки по време на сезонните намаления. Пример за това е голямата търговска верига Н&М, която отвори два нови магазина в столицата в последната година и сега подготвя отварянето на трети за детска конфекция в северните предградия. По време на криза други търговски обекти, които остават незасегнали от ситуацията са магазините с луксозни, маркови стоки и техните представителства. Техните клиенти не попадат в общата маса на средностатистическия потребител, а високите данъци и окастрянето на заплати и пенсии не засяга личните им финанси и покупателната им способност. Тези магазини също предлагат сериозни намаления, но цените им остават високи за общата маса, защото стоките сочат повече за обществен статус и не са от първа необходимост.