Снимка: newsbeast
Лихвата на тринайсетседмичните държавни облигации, които емитира днес гръцкото правителство се закова на 4,1% и разочарова местните икономически анализатори. Всички се надяваха нейната стойност да не премине психологическата граница от 4 на сто, като по този начин се даде сигнал, че международните пазари оценяват усилията на местното управление за промяна на курса на икономиката.
Краткосрочните облигации бяха на стойност 500 милиона евро, а правителството прибра 650 милиона евро от търга. Лихвата по тях се задържа на същите нива, както на последния търг на тримесечните облигации през ноември 2010 година.
Според информацията на Организацията за управление на държавния дълг общо офертите са достигнали 2,49 милиарда евро, което покрива исканата сума около 4,98 пъти. Нива също познати от последния подобен търг през миналата година. Петрос Христодулос, който е президент на институцията съобщи, че 80% от инвеститорите проявили интерес към гръцките облигации са чужденци, а организацията е приела неконкурентни оферти в размер на 150 милиона евро.
Търгът се проведе от първични дилъри и крайната дата на сделката е петък 21 януари 2011 година. Допълнителни неконкурентни оферти могат да се предлагат до четвъртък 20 януари до 12 часа по обед, като могат да достигнат до 30% от общо акумулираната стойност. От Организацията за управление на външния дълг подчертават, че няма да се даде никакво отлагане.
Агенцията за кредитен рейтинг Fitch намали оценката на пет големи гръцки банки. Кредитният рейтинг на Националната банка на Гърция, на Алфа банк, на Eurobank EFG, на Пиреос банк и на ATEbank (Земеделската банка) бе намален в дългосрочен план на ВВ+ от ВВВ-, а в краткосрочен от F3 на B с негативни изгледи. Финансисти оценяват, че понижаването на кредитния рейтинг на петте банки няма особено голямо значение и няма да се отрази на тяхното финансиране от Европейската централна банка.
Анализаторите свързват понижаването на кредитния рейтинг на банките с макроикономическата обстановка в страната, която за момента няма достъп до свободно финансиране от международните пазари.
„Намираме възможността Гърция да се върне на пазарите като много важна”, заяви анализаторът от Fitch Крис Прайс пред Bloomberg. Той обясни, че агенцията за кредитен рейтинг би преразгледала сегашната оценка, ако Гърция успее да обеди инвеститорите, че е способна да се върне на пазара за свободно кредитиране до началото на 2012 година, какъвто е планът на правителството.
„Бихме искали да видим някакви признаци за връщане на Гърция към пазарите в края на тази година. Ако няма такива, ние със сигурност ще преоценим рейтингите”, предупреди финансовият специалист. С други думи ако правителството на Георгиос Папандреу не убеди чуждестранните инвеститори, че може да се справи с вътрешната криза и да намали ефективно бюджетния дефицит, лихвите по десетгодишните държавни облигации или познати като spread-показател няма да паднат и свободното кредитиране ще се остане невъзможна мечта за Гърция.
Успоредно остава с това и проблемът с външния дълг, който в периода на реформи и рецесия се увеличава лавинообразно. „Очаквам еврозоната да продължи да съществува в горе-долу същата форма и със същите членове, както сега”, каза Крис Прайс. Той добави, че това не означава, че една-две страни от зоната не могат да разсрочат външните си дългове, като визира Гърция и Ирландия. Напротив, Прайс натърти: „Те могат”.
Сценариите за преструктурирането или поне разсрочването на гръцкия външен дълг напоследък зачестиха и много финансови анализатори препоръчват то да стане час по-скоро. Въпреки това правителството твърдо отрича подобна възможност, но не изключва вероятността да се прибегне до разсрочване на плащанията по финансовата помощ от 110 милиарда евро.
След последното заседание на Ecofin стана ясно, че заемът по Меморандума за икономическа подкрепа ще бъде разсрочен, но при какви условия ще стане ясно най-рано през март 2011. Дотогава парламентарният говорител Георгиос Педалотис ще продължи да поддържа настоящата линия: „Няма разсрочване на изплащането на целия външен дълг. Правителството не обсъжда нищо такова.”