Финансовият министър Георгиос Папаконстантину - снимка вестник Нафтемборики
Отговорни представители на международния валутен фонд, Европейската централна банка и Европейската комисия констатират “умора” от реформите в Гърция и за първи път са скептични доколко тя ще е в състояние да изпълни задълженията си, залегнали в Меморандума за финансова помощ. В реч пред Европейския парламент комисарят по финансовите въпроси на Европейския съюз Оли Рен открито говори за необходимостта от мащабни реформи и амбициозна и незабавна приватизация, за да могат да се изпълнят, а защо не и надминат целите на Меморандума за 2011.
Експертите на МВФ и на еврокомисията регистрират забавяне по всички фронтове на реформите. Въпреки че има гласувани закони, правителството не пристъпва към прилагането им на практика. Пример - законите за реформа на държавните железници и за либерализирането на трудовия пазар все още са само на хартия. А ангажиментите пред тройката за раздържавяване на стойност 50 милиарда евро срещнаха мощен медиен отпор и в крайна сметка приключиха в обещанието на Георгиос Папандреу, че няма да разпродава националното имущество. В речта си пред европарламента Оли Рен определя като ключ за успеха на Меморандума приватизацията от 50 милиарда евро до края на 2015 и говори, че гръцкото правителство изцяло се е ангажирало с нея. “2011 е решаваща за Гърция да възвърне доверието икономиката си и да си осигури достъп до пазарите в рамките на следващата година”, заключава еврокомисарят.
Изпълнителният директор на МВФ Доминик Строс-Кан подлага на унищожителна критика гръцката данъчна система в интервю за френския Canal Plus. “В Гърция има хора, които нямат хляб да ядат и други, които са превърнали укриването на доходи в национален спорт”, твърди френският финансист. Именно неспособността на Гърция да събира данъците си бе една от причините агенция Moody’s да понижи кредитния й рейтинг с три степени до В1. А поради несъгласие с данъчната политика на правителството главният секретар на Министерството на финансите Димитрис Георгакопулос вчера подаде оставка, която на момента беше приета.
Днес Гърция трябваше да понесе още един удар, този път от Credit Suisse, която в годишния си доклад предсказва орязване на гръцкия външен дълг от порядъка на 37 на сто. Финансовата институция понижава оценката си за европейските банки, а в доклада си нарежда Нацоналната банка на Гърция и Пощенската каса сред тези, които имат най-добри съотношения влогове-кредити. За вероятен фалит на Гърция говори пред агенция Ройтерс и премиерът на Словакия Ивета Радикова. Словакия е единствената страна от еврозоната, която отказа да участва в спасителния пакет от 110 милиарда евро, който тройката отпусна на Атина.