Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Тройката не вярва на сълзи

14 Май 2011 / 16:05:21  GRReporter
1499 прочитания

След като разочарова световните пазари, собствените си гласоподаватели и лидерите на еврозоната, правителството на Георгиос Папандреу разби сърцата и на надзорната тройка. Представителите на гръцките кредитори, които от вторник са в Атина ясно са заявили на финансовия министър Георгиос Папаконстантину, че вече не вярват в бъдещето време, което министрите в кабинета използват, когато се отчитат докъде са стигнали с реформите. Тройката, ръководена от представителя на Международния валутен фонд Пол Томсън се съмнява, че разходите за публичния сектор ще се ограничат в рамките на обещаните 16 милиарда евро и са поискали от министъра на вътрешните работи Янис Рангусис мораториум върху назначенията, анулиране на практиката на преместване от една държавна работа на друга и съкращения. На конкретни хора, с имена и адреси.
    Надзорниците определили като необоснователна и неоправдана сумата 56 милиарда евро, която гръцкото правителство дава за пенсии и здравно обслужване. Експертите открито се усъмнили в искреността на социалната министърка Лука Кацели да я редуцира до договорените 45 милиарда евро и са поискали нова пенсионна реформа, спиране на допълнителните пенсионни възнаграждения и на компенсациите за вреден труд, масов отказ от колективните трудови договори и заместването им с оперативни и индивидуални, както и рязко съкращаване на разходите в здравеопазването.  
    Най-подозрителна тройката обаче била към данъчната политика на социалистическото правителство и приватизационните му намерения, които били характеризирани като “твърде оптимистични”. Т.е. нереални. Финансовите експерти били доста мнителни и към устойчивостта на гръцките банки и се задоволили само да кажат един факт и една реалност - капиталите продължават да изтичат от гръцките банки, а те се ослушват и не пристъпват към сливания.  
    Колко са прави Пол Томсън и сътрудниците му говорят и цифрите. За първите три месеци на 2011 местните банки са напуснали капитали на стойност 10,4 милиарда евро. Според данните на Банката на Гърция в края на март авоарите на гръцките банки са били 199,2 милиарда, т.е. те са разполагали с 3,7 милиарда по-малко, отколкото през февруари. Най-много са намалели частните влогове - с 3,5 милиарда евро, което специалистите обясняват със спада в доходите и увеличаването на безработицата. Хората не само, че не могат да спестяват, но и “ядат” спестени в миналото пари. Колкото повече се влошава икономиката на страната, толкова повече ще намаляват влоговете. Общата стойност на влоговете в гръцките банки е 244,4 милиарда евро за първото тримесечие или с 9,1 процента по-малко от влоговете преди 1 година.
    Тези дни управителят на гръцката централна банка Георгиос Провопулос събра на служебна вечеря колегите си от търговските банки в страната, която е била съпътствана с оживени разисквания как да се стабилизира финансовата система на Гърция. Към вече споменатите проблеми трябва да добавим и непрекъснатото понижение на рейтингите на банките от агенциите Moody’s и Standard&Poor”s. Техните акции така се сгромолясаха, че повлякоха след себе си и атинския борсов индекс, който падна под психологическата бариера от 1 400 пункта и се оформи малко над 1 355.
    Още преди една година точно след подписването на финансовия Меморандум между Гърция и Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд GRReporter обясни Къде бърка аритметиката на гръцкото уравнение. Една година след това ситуацията продължава да е същата. Германският Die Welt Online директно заявява, че гръцките цифри шокират Европа и очакват наложително прекъсване на международната помощ за Гърция. Изданието твърди, че за 2011 гръцкият дълг ще е 157,7 на сто от БВП на страната или с 13 на сто по-голям от договорения с тройката. Според Меморандума той трябва да е 145 на сто от БВП. А през 2012 той ще достигне до 166,1 на сто от БВП и ще е със 17 на сто по-висок от очаквания, който е 149 на сто. Какво би означавало за Гърция спиране на международната помощ? Преди няколко месеца Пол Томсън го обясни на последната си пресконференция в Атина: “Това би означавало за една нощ Гърция да занулира бюджетния си дефицит”. С всичките произтичащи от това политически, икономически и социални сътресения.
    За край ви избрах още няколко заглавия на наши статии отпреди една година:
Старт на приватизацията на железниците и водоснабдяването
Поредица от сливания ще оставят само две банки на гръцкия пазар
Гърция губи 9 милиарда евро от укриване на данъци
Драмата в гръцката НЕК: Да приватизирам или да не приватизирам
Отварят пътя за масови съкращения
Гърция няма да се върне към драхмата, потвърди правителството

    Всички тези заглавия и прилежащите им статии звучат толкова актуално, че биха могли да бъдат написани и днес. Разбирате ли защо господин Томсън и неговата тройка не понасят вече бъдещето време на на министрите на Георгиос Папандреу? Разбирате ли за една година колко неща се промениха в Гърция? Отговорът оставам за вас.

Категории: икономическа криза външен дълг БВП тройка меморандум гръцки банки еврозона
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus