Снимка: newstime
Борба със скъпотията и повишаването на конкурентостта са новите задачи на познатия ни министър Михалис Хрисохоидис, който преди десет дни остави зад себе си Министерството на защита на гражданите и се захвана с икономическото развитие на Гърция. Както предполага новата му позиция, министърът на развитието и конкурентостта Хрисохоидис се срещна и с експертната тройка на Международния валутен фонд, Европейската централна банка и Европейската комисия. Основните теми, които бяха обсъдени с комисарите са борбата с монополите организации, либерализацията на затворените професии в страната и промените в закона за инвестициите – мерки, пряко свързани с повишаване на конкурентоспособността на местния пазар.
Официалното съобщение от пресцентъра на Хрисохоидис, в което се оповести за първата му срещат с тройката гласи, че той е готов да се бори безпощадно със скъпотията и би било престъпление при дадените обстоятелства да не се промени икономическия модел в страната. Реакцията на голяма част от гръцките журналисти бе, че след 11 месеца борба с тероризма и престъпността, Хрисохоидис все още е на вълна борба, а не намиране на решения. Пред новия министър стои нелеката задача да изготви нов пакет от политики, които да съживят издъхващия гръцки пазар. Политически и финансови анализатори в Гърция коментират, че след прилагането на строгите икономически мерки на социалистическото правителство на ПАСОК, пазарът съвсем изгуби темпото и конкурентостта си, а за положителен възход дори не може да се говори. Малки и големи предприятия обявяват несъстоятелност, поради спада в потреблението и липса на ликвидни средства, а по последна информация, ако правителството не успее да запълни дупките в държавния бюджет от 2011 ще има и допълнителни съкращения в публичния и в частния сектор.
И докато Михалис Хрисохоидис се подготвя за борба на икономически фронт, министърът на финансите Георгиос Папаконстантину се завърна от тридневния си промо тур за набиране на ключови инвеститори, заедно с лидерите на тройката Сервас Деруз (ЕК), Пол Томсън(МВФ за Европа) и Клауз Мазух (ЕЦБ). Резултатите от посещенията на финансовия министър в Лондон, Париж и Франкфурт не бяха официално оповестени, но е публична тайна, че от гръцка страна хранят големи надежди с очакване вливане на „свежа кръв” в частния сектор от бизнес кръговете в Европа. Междувременно експертите от мисията продължават проверките в гръцките държавни институции, като изготвянето на бюджета за 2011 е в основата на септемврийското им посещение. Особено внимание се отделя на борбата с данъчните измами и събирането на просрочени плащания, които може да се окажат решаващи за запълване на държавните приходи. След края на тяхното посещение ще бъде изготвен междинен доклад за нивото на изпълнимост на задачите по Меморандума за финансова помощ, от който ще зависи и изплащането на третия транш от помощта от девет милиарда евро.
За да си осигури поредната финансова инжекция от еврозоната и МВФ, гръцкото правителство трябва да излезе с нов план за действие, който да включва решения за запълване на черните дупки в социално-осигурителната и здравната системи. В опитите за намаляване на дефицита правителството започва и програма за оползотворяване на държавната собственост. В това число се включват изготвянето както на приватизационен пакет от предприятия, така и списък с държавна недвижима собственост, която ще бъде дадена под аренда за поддръжка и ползване на частници.