Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Тройката с 10 нови препоръки към правителството

10 Септември 2010 / 14:09:41  GRReporter
1135 прочитания

След като Гърция си подсигури тази седмица втория транш от договора за финансова помощ от девет милиарда евро, дойде време и за поредната визита на мисията на Международния валутен фонд, Европейската централна банка и Европейската комисия. Експертите пристигат в понеделник с конкретен списък от задачи за правителството, които трябва да бъдат изпълнени до края на годината, така че през декември да бъдат внесени още девет милиарда евро по меморандума за спасение на гръцката икономика. Списъкът стана популярен като 10 заповеди и включва затягане на контрола в държавните предприятия, допълнително съкращение на бюджетните разходи, начало на процесите на раздържавяване. Всички изтъкнати от тройката препоръки целят да намалят дефицита, който в края на 2011 година трябва да достигне 7,6% от БВП.

Първо кабинетът на Георгиос Папандреу ще запретне ръкави, за да се захване здраво с държавния сектор, който се слави с прахосничеството и неефективността си. Тази зима предстои въвеждането на единното изплащане на заплатите на държавните служители, което трябва да влезе в сила от първи януари 2011 година. Нивото на заплатите и добавките ще се определя и ще се изплаща изключително и само от Министерството на финансите. Техният размер ще бъде уеднаквен хоризонтално според заеманата позиция, отслужените години и нивото на ефективност във всички министерства. Новите критерии за образуване на месечните възнаграждения ще бъдат строго съблюдавани и спазвани от финансовото министерство, за да се предотвратят и неоправдано големите разлики в заплатите на служителите на едно ниво в различните министерства. Под лупата на комисарите попадат и възнагражденията в Банката на Гърция, където ще се преразгледа броят на служителите и размерът на раздаваните заплати.

Особено внимание трябва да се обърне на проблемите в социалната и здравно-осигурителните системи, за които се говори като за „черните дупки” на гръцкия бюджет. Комисарите са категорични, че правителството трябва с твърда ръка да се намеси във финансите на болничните заведения, в които са установени нарушения за милиарди евро през последните години. Същото важи и за социално-осигурителните фондове, като този на свободните професии, които са изчерпали почти осемдесет на сто от планираните в бюджета за пенсии пари до края на юли тази година. Само до май месец тази година над 800 хиляди граждани дължаха на държавата 32 милиарда евро от невнесени осигуровки, данъци и такси. Реформа трябва да се проведе и в държавните организации, които оперират с  европейските фондове. Специалистите от МВФ, ЕК и ЕЦБ призовават държавното управление да обърне по-голямо внимание на надзора върху разпределението и усвояване на европейските пари.

Паралелно правителството трябва да завърши процеса по либерализацията на затворените професии, като фармацевти, инженери, адвокати, нотариуси и други категории. В момента те са защитени от закона с ограничение на броя на специалистите в областта, което дълбоко противоречи на принципите на пазарната икономика и накърнява конкурентостта на предлаганите услуги и продукти. Специалистите оценяват, че само от освобождаването на транспортния пазар, Гърция може да добави 0,5% към БВП на страната за една година. Особено внимание според комисарите трябва да се обърне на либерализацията на енергийния пазар, монопол върху който в момента има държавата.

В процеса на оптимизиране на държавните разходи се включва и програмата за приватизация, която от една страна ще освободи държавата от губещите предприятия, а от друга ще получи и допълнителни доходи. Финансовите специалисти са на мнение, че компании като държавните железници ОСЕ и гръцката НЕК трябва да бъдат подложени на раздържавяване, с което ще се засили конкурентостта и ще внесе свежи инвестиции в страната. Всички останали предприятия и организации, които ще останат собственост на държавата ще бъдат подложени на детайлен одит. Чрез него ще може да се провери реалното финансово положение и имотна собственост на всяка държавна институция по отделно.

С решение на министъра на финансите Георгиос Папаконстантину всички държавни предприятия ще трябва да подготвят подробни отчети с приходите и разходите за 2009 година, както и баланса за първото шестмесечие на 2010. Те трябва да бъдат внесени в министерството до 20 септември тази година. Управленията на съответните организации ще трябва да изготвят тригодишен бизнес план (2011-2013), който да съдържа подробен опис както на персонала и оперативните разходи, така и на източниците на финансиране на дейността. Той трябва да бъде предоставен до 30 ноември 2010, като към него трябва да бъде включен плана за стратегическо развитие на предприятието за този период. Ще се въведат разходни тавани според нуждите на съответното предприятие, както и гарантирани бюджетни резерви, които ще подсигурят правилното развитие на дейността в тригодишния период.

В рамките на програмата за финансово управление и отчетност,  финансовият министър Папаконстантину въвежда строги правила за отчетност и прозрачност, които ще гарантират коректността на държавните предприятия. Мерките за отчетност и прозрачност трябва да сложат край на съмненията за корупционни практики, като по този начин правителството  се подготвя да ликвидира и финансово неефективни предприятия в държавния сектор. Новата система за надзор на дейността ще гарантира бързата реакция на правителството при промяна на икономическия климат. Т.е. своевременната информация за промени във финансовото състояние ще даде възможност за подобряване на икономическите резултати на държавните предприятия. По този начин социалистическото правителство на Георгиос Папандреу иска да гарантира точността на средносрочната фискална отчетност, като част от плана за възстановяване на доверието в гръцката икономика.

Категории: Пазари реформи Международен валутен фонд икономическа криза дълг на Гърция
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus