Клаус Мазух (вляво) от Европейската Централна Банка и Матиас Морс от Европейската Комисия вчера пред Министерството на финансите. Снимка: naftemporiki.gr
““Трудовият резерв” изглежда се превръща в “трънчето” на преговорите с надзорната Тройка, като може би ще забави опасно приключването на проверката и отпускането на 6-ия транш, тъй като чуждестранните проверяващи искат незабавното преминаване в резерва на 30 000 души до декември, и гледат с неудоволствие опитите за измъкване на правителството.
Окончателен договор не бе постигнат и вчера, нещо, което се очаква да стане днес, при новия кръг от срещи, за да може утре на извънредното заседание на Министерския Съвет да бъдат взети окончателните решения, които ще бъдат болезнени за работещите в държавния сектор.
Въпреки това обезпокоителни са изявленията пред агенция “Ройтерс” на високопоставен служител в еврозоната, според когото докладът на проверяващите от Тройката относно напредъка на програмата за фискална корекция, прилагана от Гърция, може да бъде приключен едва след 2 до 3 седмици.
Това изявление от една страна означава, че има много и съществени нерешени въпроси между правителството и Тройката, а от друга страна, ако се потвърди забавянето в доклада на Тройката, отпускането на 6-ия транш ще се извърши след средата на октомври, когато ще са свършили вече паричните резерви на правителството.
Правителственият говорител Илиас Мосиалос и зам.-министърът на финансите Филипос Сахинидис са заявили, че паричните резерви ще стигнат до средата на октомври и ако траншът закъснее, ще има закъснения или отлагане на плащания в държавния сектор.
Същевременно, същият източник от еврозоната смята, че докладът от Международния Валутен Фонд, Европейската Централна Банка и Европейската Комисия може да се окаже определящ за това дали ще се наложи преразглеждане на участието на частния сектор във втория спасителен пакет за Гърция. И обяснява, че ако прогнозите на доклада за развитието на гръцката икономика бъдат преразгледани в посока надолу, ще бъдат преразгледани и приходите.
“При едно такова развитие нуждите от финансиране на Гърция ще са по-големи от предвиденото на 21 юли, когато лидерите на еврозоната договориха спасителния пакет от 109 млрд. евро”.
В тези рамки, «ръководителите на еврозоната няма да се съгласят да покрият допълнителните нужди без участието на частния сектор и ще поискат от притежателите на частния дълг да приемат по-голямо “окастряне”.
Натиск
Информации посочват, че Тройката настоява за изпълняването на правителствения ангажимент да включи в трудовия резерв 30 000 души до края на 2011 г., повечето от които ще бъдат съкратени след изтичането на 12-месечния срок, както и за увеличаването на трудовия резерв в тесния държавен сектор, без да се интересуват от конституционните пречки, на които се позовават съответните министри.
Още по-лош е сценарият, обсъждан на заседанията, за съкращаване на служители без обезщетение (!), с идеята, че ако бъдат изплатени обезщетения на съкратените, икономическата цена ще е непосилна за бюджета.
Финансовият министър Евангелос Венизелос и министърът на административната реформа Димитрис Репас, поели задачата да оформят рамките на трудовия резерв, се срещнаха вчера с ръководителите на Тройката, като предложиха включването в резерва да започне от служителите, наближаващи пенсионна възраст, така че при пенсионирането си да получат пенсия, по-ниска от заплатата, и в резултат ще има пряка полза за публичните финанси. За тези служители мненията се разделят относно това дали да получат обезщетения или пропорционална част от еднократната сума, която се полага при пенсиониране.
Тези предложения, както и други, правени от министрите, имат за цел да смекчат последствията за служителите, които ще бъдат включени в трудовия резерв, и да ограничат ответните реакции.
Във всеки случай, до вчера те не бяха успели да убедят Тройката, която иска незабавното ускоряване на процедурите, за да бъдат включени в резерва 30 000 служители (3% от общия брой на държавните служители) до края на 2011 г., както се ангажира и министър Венизелос пред Тройката по време на преговорите за връщането на представителите на Международния Валутен Фонд, Европейската Централна Банка и Европейската Комисия.
Транспорт
В дефицита на градския транспорт и железниците “се спъва” оценката на Тройката в министерството на инфраструктурата, транспорта и мрежите, която бе осъществена “с препятствия” след блокирането на министерството от служители.
Според информации, Янис Рангусис е станал обект на силно неодобрение от страна на Тройката поради превишаването със 150 млн. евро на предварително изчислените дефицити в градския транспорт и железопътните компании.
Данните показват, че дефицитите в Държавните Железопътни Компании “ОСЕ” и “ТРЕНОСЕ” ще надхвърлят с 35 до 40 млн. евро предвиденото в бюджета на компаниите за 2011 г., който бе представен на Тройката през лятото.
А в компаниите на градския транспорт в Атина (ОАСА) превишаването достига съответно 100 - 110 млн. евро.
Представителите на Тройката се въздържаха от проучване на данните за състоянието на компаниите, като не е изключена нова среща на експертно ниво по същия въпрос.
Що се отнася до проектозакона за либерализирането на такситата и товарните автомобили, пресцентърът на министерството съобщи, че Тройката е поискала пълна либерализация възможно най-скоро.