Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Трябва да се преборим със скъпотията казват от община Пирея

27 Май 2010 / 14:05:24  Виктория Миндова
1236 прочитания

Таван на цените на 15 стоки от първа необходимост за домакинствата, както и таван на цената на бензина продаван от рафинериите са само част от предложенията на общинарите на Пирея в мерките за борбата със скъпотията. След проведено подробно проучване на пазара в крайморската община, кметът на Пирея Янис Михас обяви, че в някои случай се наблюдава 451% повишение от цената на внос вписана при влизането на стоката на пристанището до цената за краен потребител. Проучването бе представено пред журналисти и оповестено под името „Нарушения на пазара и възможности за защита на потребителите”. Най-шокиращи са примерите при хранителните стоки, където оризът се продава в някои големи супермаркети с повишение над пет пъти, независимо, че те самите са и вносители. Цената на иначе най-евтиното кафе нес-кафето също има астрономична надценка за крайния купувач, която надминава 340%. Да не забравяме, че нес-кафето е бързо-оборотна стока в Гърция, защото фрапето е национална напитка, а средната цена на студено фрапе в обикновена кафетерия е около 3,5 евро.

Друг проблем, който анализаторите на пазара са открили е феноменът на фалшивите промоции предлагани в големите магазини. Пример за това бе даден с „изгодните” оферти на известна марка перилни препарати, които показват на опаковката 50% намаление. Проблемът е, че с малки буква почти невидими за обикновеното око на потребителя, петдесетте процента не важат за цената, а за количеството перилен препарат използван в измерителната чашка вътре в кутията при едно пране. След извършен анализ, специалистите установили, че реалната полза за потребителя е само около 10% (не обещаните -50%), но само ако закупи най-голямата предлагана опаковка от продукта.

Проучването сочи, че при извършения сравнителен анализ между цените на продуктите на известни международни компании в Гърция и Кипър възникват огромни разлики. За един и същ продукт кипърци плащат средно от 6,35% до 63,8% по-малко от гърците. Според кмета на Пирея тази разлика е резултат от доброто предразположение на гръцкия пазар към спекулативни практики, липсата на ефективен контрол и правителствено безхаберие. „Явно политиките за повишаване на конкурентостта и защита на потребителя на предишното, но и на сегашното правителство не действат,” казва Янис Михас. Затова община Пирея подготви списък от предложения към Министерството на икономиката, конкурентоспособността и търговския флот, които да бъдат включени в новия закон за конкурентоспособността. Кметът подчерта, че в период на криза когато доходите на гражданите се намаляват трябва да има съответното ценово регулиране на продуктите предлагани от големите корпорации, защото главните потърпевши ще останат обикновените потребители и малките търговци. Той бе категоричен, че не може да се говори за свободен пазар и конкурентоспособност, когато при установени нарушения не се прилагат строго съответните наказателни мерки.

Общинарите от Пирея заявиха, че ако правителството продължи да бъде безучастно към цените диктувани от мултинационалните компании ще се отнесе към Европейската комисия за защита на конкурентоспособността.

Категории: ИкономикаПазариКомпанииОбщество
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus