снимка www.tanea.gr
Късно следобед в събота приключи срещата на министър-председателя Андонис Самарас с вицепремиера и министър на външните работи Евангелос Венизелос. На срещата присъства и министърът на финансите Янис Стурнарас.
Срещата беше организирана по повод връщането на лидерите на тройката в Атина в понеделник, за да се приключи текущото оценяване и да се очертае превеждането на следващите траншове, които Гърция очаква.
В изявлението си след срещата Венизелос подчерта, че текущото шестмесечие ще бъде много наситено, тъй като жертвите на гърците най-накрая ще дадат резултат и ще се види светлина в края на тунела на кризата и на меморандума, напук на онези, които „инвестират политически в съществуването на кризата и на меморандума”.
Както предава Атинската новинарска агенция, Венизелос е изразил увереността си, че ще бъде постигнато споразумение с тройката преди следващата Eurogroup, подчертавайки, че силната му доза оптимизъм се дължи на впечатляващите резултати от жертвите на гражданите. Той заяви, че финансовото приспособяване е уникално, първичният бюджетен излишък е много важен, и сега трябва да се приложат само „преструктуриращи мерки, които да засилят конкурентността, да осъвременят държавата, да отворят пазара- това са мерки, които гражданите искат”.
Оптимистично настроен за постигането на споразумение с тройката е и Янис Стурнарас, както заяви самият той на излизането си от срещата.
Вицепремиерът заяви още „Имаме възможност да защитим общественото единение и да се поправят несправедливостите чрез първичния излишък, и започването на обратния процес: До сега всеки трябваше да допринесе, сега държавата може да предприеме реципрочни мерки и да помогне на засегнатите групи”.
Запитан доколко са от помощ коментари като този на комисаря Оли Рен, който заяви, че забавянето на преговорите между тройката и Гърция е по вина на гръцката страна, Венизелос каза, че не иска да коментира никой от международните или европейските фактори, добавяйки, че е факт, че от години съществува несправедлива международна дискусия, базирана на стереотипи за страната и че „рециклирането на тази дискусия не е справедливо за Гърция”.
Според него, сега трябва да се говори на базата на цифрите и данните, и подчерта, че стереотипите в момента се опровергават. „Сега призоваваме партньорите ни да проучат цифрите, но по един завършен институционален метод, а не по технократски, да разберат, че Гърция е променила положението и че Европа не може да отиде на евроизбори, ако не постигне успех в случая, наречен Гърция”.
Подобен беше отговорът на същия въпрос на финансовия министър Стурнарас, който заяви, че отговорността за забавянето е и на двете страни.
Запитан за промените на евроизборите, Венизелос каза, че парламентът ще гласува съответните разпоредби, които ще са възможно най-простите, добавяйки, че въпросът за преференцията е много важен, тъй като гражданите ще имат възможност да избират лица, а не както досега- предварително избрани от лидерите на партиите евродепутати.