Снимка: in.gr
Европа ни подкрепя и сме напълно защитeни от новия спасителен пакет, заяви министърът на финансите на Гърция Евангелос Венизелос след приемането на програмата за усвояване на дълговата криза в Брюксел. Гърция получи 158 милиарда евро помощ до 2020 година. 109 милиарда евро е пакетът от страните от еврозоната и Международния валутен фонд. Още 38 милиарда евро ще дойдат от участието на частните притежатели на гръцки държавни облигации, а около 12 милиарда евро ще бъдат спестени от смяната на облигации с нови, които имат по-ниска от номиналната стойност.
Окастрянето на част от външния дълг не се размина и част от облигациите притежавани с падеж до 2020 година ще бъдат заменени с нови с 30-годишен срок и с 80% от номиналната стойност. Агенциите за кредитен рейтинг предупредиха, че ако подобен план се пусне в действие, ще обявят фалита на Гърция. Венизелос изглежда вече приема тази перспектива с безразличие и на извънредната пресконференция след завръщането му от Брюксел заяви: „Всяка негативна реакция и оценка няма да има никакво последствие за нас, защото вече сме защитени”.
Светът продължава да се върти и въпреки привидното спокойствие на гръцките политически лидери, сега се очаква с особено внимание оценката на Международната асоциация за суапове и деривативи (ISDA). Организацията ще реши дали втората програма е заплаха за инвеститорите и ще определи дали новите условия около дълговата криза в Гърция ще предизвикат кредитно събитие. Финансистите на асоциацията се очаква да се изкажат по въпроса, дали последствията от новата помощна програма ще бъде оценена като контролиран фалит (selective default) и дали ще задейства пазара на застраховките по гръцките държавни облигации CDS.
По този въпрос, Венизелос остави да се разбере, че каквото и да реши ISDA, Гърция има подкрепата на страните от еврозоната и не се страхува от определението „фалит”. Освен това, той подчерта, че гръцката банкова система е най-сигурната и стабилна днес в Европа. „След приемане на предложението от срещата на върха, тяхната ликвидност е подсигурена сто на сто от европейските институции и Европейския фонд за финансова стабилност (EFSF)”, похвали се Венизелос. Той определи резултатите от последния стрес тест на гръцките банки като задоволителни и подчерта, че те ще продължат да държат висока капитализация, която ще отговаря на 10% според показателя Tier1.
В същото време външният дълг е ще бъде преструктуриран и средният падеж на общия пакет от облигации ще се удължи на 13,5 години, вместо 6,5 години днес. Дава се и второ удължаване на плащанията по помощния пакет от 110 милиарда евро от Меморандум 1. По него до момента Гърция е усвоила 65 милиарда евро, а страните от еврозоната и Международния валутен фонд се съгласиха да намалят лихвения процент по помощния заем на около 4% от сегашните приблизително 5%. Освен това отпуснаха гратисен период до 2016 година, до когато страната няма да се налага да погасява нито лихвите, нито главницата по парите от Меморандум 1.
Втори гратисен период е определен и за новия финансов пакет от 109 милиарда евро, който ще тече до 2020 година. Лихвата по него няма да надмине 3,5%, което зарадва особено гръцките държавници, свикнали да гледат лихвени проценти по държавното кредитиране над 5% в последната година и половина. В същото време Венизелос не изключи възможността в процеса на реформи и преструктуриране да се включат повече частни собственици на гръцки държавни облигации, които доброволно да сменят част от дълга с нови книжа, с намалена номинална стойност и за по-дълъг период от време. Окастрянето на стойността на облигациите няма да надмине 20% и ще се извършва само със съгласието на частниците. В този процес се очаква да вземат участие 90% от частните спестовни фондове и банки, които държат около 135 милиарда евро в гръцки облигации. Държавните пенсионни фондове, които също имат сериозни запаси от гръцки държавни облигации, ще заменят старите бонове с нови с 30-годишен падеж, но на пълната им стойност без окастряне.