Снимка: tovima.gr
Оптимистични прогнози в трудни времена представи гръцкото министерство на финансите с оповестяването на проектобюджета за 2012 година. Дефицитът се очаква да бъде намален до 5,4% от БВП или 11,43 милиарда евро, рецесията ще достигне само 2,8%. Освен това правителството планира, че за първи път Гърция ще има и първични бюджетни излишъци от 2,18 милиарда евро или около 1,1% от БВП. Всичко това звучи много обещаващо, но последните две години показаха, че плановете на гръцкото управление винаги трябва да се приемат с дълбоки резерви, дори когато премиер на страната е изтъкнатия финансист и бивш вицепрезидент на Европейската централна банка, Лукас Пападимос.
„Няма да се наложат нови мерки, ако изпълним гласуваното през 2011”, заяви финансовият министър Евангелос Венизелос, което е и разковничето в гръцката икономическа драма. Единствените мерки, на които гръцките управници до сега останаха верни са повишението на данъците в приходната, с 26 нови промени само в последната година. Другите мерки, които бяха въведени с невероятна скорост бе намалението на пенсиите.Тази комбинация обаче не успя да даде желания ефект, защото големите проблеми в гръцката икономика не бяха засегнати.
Външният дълг догодина ще стане 309 милиарда евро или 145,5% от БВП от 352 милиарда евро или 161% от БВП за 2011. Това се дължи главно на програмата за обмен на гръцките държавни облигации (Public Sector Involvement PSI+), от която зависи и нивото на дефицита. Без нея бюджетния дефицит през 2012 няма да може да стигне нива под 6,4% от БВП или ще е с около пет милиарда евро по-висок.
Приходите в бюджета ще се увеличат с 4,56 милиарда евро за 2012 е предвидено държавата да събере общо 59,184 милиарда евро. Завишените числа предизвикват учудване в анлизаторите, като се вземе предвид, че за тази година правителството няма да може да достигне поставената цел за 54,67 милиарда евро. За сега черната дупка в държавната хазна се оформя на почти три милиарда евро, което ще принуди надзорниците да актуализират за пореден път очакванията си от изпълнението на оздравителната програма.
Разходите в бюджета от друга страна не изглеждат значително по-ниски от 2011, когато бяха определени на 72,5. За 2012 те ще достигнат 77,6 милиарда през тази година. Плащанията на лихвите по външния дълг ще отбележат намаление и ще достигнат 13,9 милиона евро в сравнение с 15,7 милиона евро с 2011.
Разходите за заплати и пенсии ще възлезе на 19,4 милиона евро, което е намаление с от 672 милиона евро или 3,3% в сравнение с нивата им през 2011 година. Намалението разходи за заплати идва от прекратяване на голям брой срочни договори в публичния сектор, както и от въвеждането на щатната таблица с новите работни заплати. Ограничават се и назначенията и ще се даде по-голяма тежест на преразглеждане на позициите в администрацията и съотношението да приемат гъвкави форми на заетост.
„Бюджет 2012 трябва да вдигне сериозни тежести и е придружен от лоши предзнаменования”, призна пред журналисти Евангелос Венизелос, след като представи икономическата програма на Гърция за следващата година. Явно, че и той самият е напълно наясно, че няма как да се повишат приходите в държавната хазна, когато оборотите на фирмите падат, доходите на физическите лица намаляват, безработицата доближава 20%, а страната ще остане за четвърта година в рецесия.
На представянето на бюджета Венизелос отказа да влезе в подробности какви ще са точните мерки, които ще намалят дефицита на страната с около 10 милиарда евро до края на 2012. Единственото, което уточни е, че това държавно управление ще има за приоритет да създаде Средносрочната икономическа рамка 2012-2015, да подобри данъчната система, да въведе „нужните структурни и административни реформи” и да задейства приватизационните процеси. Само по себе си това е доста тежко обвързване и следващите месеци ще покажат дали социалистът министър на финансите може да изнесе на плещите си тази програма. Засега Венизелос планира проектобюджета за 2012 да бъде приет до седми декември, така че Гърция да се появи с готова финансова програма за догодина на следващата среща на върха.